Ritim Bozukluğu (aritmi) Belirtileri Nelerdir?

Ritim bozukluğunun en sık belirtisi çarpıntıdır. Bundan başka tekleme hissi, kalp vuruşlarının düzensiz hissedilmesi, baş dönmesi, göz kararması, fenalık, göğüste sıkıntı hissi, baskı veya ağrı, “senkop” diye ifade edilen şuur kaybı sık belirtiler arasındadır.

Bu belirtilerden biri veya bir kaçı olduğunda ritim bozukluğundan şüphelenilmeli ve ilgili uzmana başvurmalıdır. Kalbinizde bu tür değişiklikler hissettiğiniz anda hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek kalp elektrosu çektirmelisiniz. Bu sayede aritminin türü belirlenebilir ve böylece en uygun tedavi yöntemi seçilebilir.

Ancak kalp çarpıntısı sırasında elektrokardiyografi alınamadıysa belirli bir zaman dilimindeki kalp ritmini gösteren ritim “Holter” yapılabilir. Aritmi tanısında bu yöntemlerin yanı sıra; “transtelefonik holter”( Sağlık merkezine telefonla veri iletimi) ve implante edilebilen kaydedici cihazlar da kullanılabilir.

Kalpte Ritim Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Astım ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, çay, kahve ve stres aritmiye yatkınlığı olan bireylerde Kalpte ritim bozukluğunu tetikleyici etkiye sahiptir. Kişinin genetik bir yatkınlığı varsa, çok büyük bir üzüntü veya stres yaşadığında da aritmi görülebilir. İleri kalp yetmezliği ve kalp damar hastalıkları ile birlikte seyreden aritmi ölüm nedeni dahi olabilir.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ