Ritim Bozukluğunda Kişiye Özel Tedaviler…

Bazı ritim bozuklukları “ablasyon” adı verilen radikal yöntemlerle tedavi edilir ve bir daha hiç tekrar etmez. Ancak ritim bozukluklarının % 60’ın üzerinde olan kısmı, radikal tedaviden yoksundur. Bunların bir kısmı ilaçlarla yıllarca ya da ömür boyu tedavi edilmek durumundadır. Bir kısmının tedavisi de kalp pilleri ile mümkündür. Kalp pili takılan hastanın da sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Ritim bozukluğu sorunu yaşayan hastanın, mutlaka ritim bozukluğu konusu ile ilgili bir kardiyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekir. Bazı ritim bozuklukları, altta yatan bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabildiği için, bu hastalıkların tedavisi gerçekleştirildikten sonra var olan ritim bozukluğu sorunu da çözülmüş olur.

Ritm Bozukluğunun belirtileri nelerdir? Böyle bir hastalığımız olduğunu nasıl anlarız?

Eğer kalp çarpıntısı, baş dönmesi, yorgunluk, huzursuzluk sıkıntı hissi gibi belirtilerin yanı sıra, kusma hatta bayılma gibi olumsuz durumlarla da karşılaşıyorsanız kalbinizde ritim bozukluğu olabilir.

Kalp hiç durmadan nasıl çalışıyor?

Kalbin hiç durmaksızın ritmik vuruşlarını sağlayan bölümü, kalbin sağ kulakçığında ve özelleşmiş hücrelerden oluşan “sinüs düğümü” adlı enerji santralıdır. Bu santral çok uzun ömürlü bir pil gibidir. Elektrik enerjisi üretir. Bu enerji, belli yollarla tüm kalbe yayılarak önce elektriksel hareketi ardından mekanik hareketi yani kalp kaslarının sıkılıp açılmasını başlatır ve kontrol eder. Bu merkez kalbin idare merkezidir. Kalp bir pompa vazifesi görerek vücut içinde kan dolaşımını sağlar. İstirahat halinde, erişkinde kalp hızı 50/dak. ila 90/dak. arasında olmalıdır. Uyurken 40/dak.lara inebildiği gibi, efor sırasında örnek olarak merdivenleri hızlı hızlı çıkarken 130-140/dak. gibi yüksek değerlere ulaşabilir

Kalp ritmi nasıl bozuluyor? Ritim bozukluklarının sebepleri nelerdir?

Kalp ritmi, ya kalbin idare merkezindeki arızalar ya da ileti yollarındaki kesintiler veya ileti yollarındaki fazlalıklar ya da kalbin herhangi bir yerindeki hücre topluluğunun merkezi dinlemeyerek kendi kafasına göre hareket etmesi nedeniyle bozulur. Bu durumda kalp atışları düzensiz atmaya başlayabilir, çok yavaşlayabilir (bradikardi) veya çok hızlı atabilir ( taşikardi) Miyokardit, kardiyomiyopati gibi kalp kasını tutan bazı hastalıklar idare merkezindeki hücrelere hasar verebilir, ya da başka bir bölgede hasara uğrayan hücreler, normal fonksiyonlarını kaybederek başıbozuk ritimler oluşturabilir.

Hipertiroidi ve anemide (kansızlık) taşikardi, hipotiroidide bradikardi ve bloklar sık görülen ritim bozukluklarındadır. Koroner yetersizliklerinde ritim merkezinin iyi beslenememesi nedeniyle bradikardi ve bloklar, kalp kasındaki infarkt ya da iskemi bölgelerinden çıkan kontrolsüz taşikardiler önemli ve sık görülen ritim bozukluklarındandır. Diper yandan ileti yollarındaki bazı arızalar doğumsal olabilir. Bunlara bağlı taşikardiler elektrofizyolojik işlem sonrası RF kateter ablasyonu ile kökten tedavi edilebilir. Ağır bradikardi ya da bloklar Kalp Pili (pacemaker) takılarak sağaltılabilir.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ