Genel
12 Haziran 2017 ( 468 görüntülenme )

KIDEM TAZMİNATI İÇİN ÜÇ ŞART!..

KIDEM TAZMİNATI İÇİN ÜÇ ŞART

İSTANBUL Kültür Üniversitesi (İKBU) Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ender Demir, Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulmasıyla işçilerin kıdem tazminatlarını işverenden değil fondan talep edebileceklerini, ayrıca kendi isteğiyle istifa eden işçinin de tazminat alacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kıdem Tazminatı Fonu için çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar devam ederken hem işçi hem de işveren sendikaları Kıdem Tazminatı Fonu düzenlemesine destek vermiyor. 

Sendikalar işçinin hak kaybına uğrayacağı görüşünü savunuyor. 

Yrd. Doç. Dr. Ender Demir Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi. Taslak çalışmalarına göre, kıdem tazminatına hak kazanılabilmesi için temelde üç koşul arandığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Demir;

"ÜÇ ŞART ARANIYOR"

"İşçinin emekliliğe hak kazanması, İşçinin ölmesi ( bu durumda mirasçılarına ödeme yapılacak), fonda işçi adına belirli bir süre prim ödenmiş olması (10, 15 yıl gibi). 

"İSTİFA EDEN İŞÇİ TAZMİNAT ALABİLECEK"

"Bu kapsamda fonda adına belirli bir süre prim ödenen işçi, haklı bir neden olmaksızın istifa etmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanabilecektir. Bunların yanı sıra kadın işçinin evlenmesi, askerlik veya konut satın alınması gibi bazı özel hallerde de kıdem tazminatına hak kazanılabilecektir" diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ