Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

1 NUMARA YARGILANACAK!..

“FRANSA CUMHURBAŞKANI YARGILANACAK”

Fransa medyası, eski cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarkozy'nin yolsuzluk ve nüfuz ticareti suçlamalarından yargılanacağını duyurdu.

DENETİMLİ SERBESTLİK

Sarkozy, 2007 cumhurbaşkanlığı seçiminde dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi'den usulsüz mali destek aldığı iddialarıyla ilgili soruşturma çerçevesinde 20 Mart'ta gözaltına alınmış, adli denetim şartıyla bırakılmıştı.

“NÜFUZUNU KÖTÜYE KULLANMAK”

Sarkozy hakkındaki birçok yolsuzluk soruşturmasına yakın kaynaklar, eski sağcı liderin, 2007'deki seçim kampanyasında yaptığı usulsüzlüklere dair soruşturma hakkında bilgi almak için nüfuzunu kötüye kullanmakla suçlandığını söyledi. 2007-12 arası cumhurbaşkanlığı yapmış olan Sarkozy'nin bu suçlamadan yargılanacağı ifade edildi.

İddiaların basına yansıması üzerine avukatları Sarkozy'ye dava açılması kararına itiraz edeceklerini ve temyize gideceklerini söyledi.

NELER OLDU?

Öncesinde Sarkozy'nin seçim kampanyasının finansmanındaki usulsüzlüklerle ilgili iddialar nedeniyle telefon görüşmelerinin kayıtları dinlenmişti. Sarkozy'nin bir muhbir ağıyla yargıyı gözetim altına aldığı şüpheleri gündeme gelmişti.

KADDAFİ ÖLDÜ

Sarkozy'nin 2007 seçim kampanyasının finanmanıyla ilgili iki suçlama var. İlki, dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi'den büyük paralar alınması. Kaddafi, Sarkozy'nin başını çektiği Batı'nın askeri müdahalesi sonucu 2011'de devrildi ve öldürüldü.

KOZMETİK DEVİ ÖLDÜ

İkincisi, kozmetik devi L'Oreal grubunun varisi Liliane Bettencourt'tan yasadışı şekilde para alınması. 'Dünyanın en zengin kadını' lakaplı Bettencourt da geçen yıl 94 yaşında öldü.

AVUKATI DA YARGILANACAK

2013'te Bettencourt'u suistimal etmekten aklanan Sarkozy'nin diğer yandan telefon görüşmelerinin kayıtlarından avukatı Thierry Herzog aracılığıyla yargıç Gilbert Azibert'ten bu soruşturmayla ilgili bilgi edinmek istediği ortaya çıkmıştı.

Hatta baş temyiz mahkemesinin yargıcı Azibert'e Bettencourt soruşturmasıyla ilgili bilgi vermesi karşılığı Monako'da dolgun maaşlı kıyak bir makam teklif edildiği anlaşılmıştı.

Bu yüzden Sarkozy ile birlikte Herzog ve Azibert de yargılanacak.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ