SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / 100 Delege İmza ‘Feyzioğlu Hesap’

100 Delege İmza ‘Feyzioğlu Hesap’

28 Temmuz 2020 / Salı 17:54
TBB, delege, imza, toplantı, acil

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 100 delegesi yayımladığı bildiride Feyzioğlu’nu olağanüstü genel kurul yapmaya çağırdı. Bildiride AKP- MHP’nin Meclis’ten geçirdiği ‘çoklu baro’ yasası hatırlatılarak, “Birlik Başkanı’nın yasa değişikliğini bir devrim olarak değerlendirmesi, avukatların ve savunma mesleğinin nasıl bir ihanete uğradığını açıkça göstermiştir” dedi.

KARANLIK BİR SÜRECE SÜRÜKLENİYORUZ
Türkiye’de avukatlığın geleceğinin ekim ayında yapılacak baro seçimleri ile değişeceğini, geri dönülmez bir karmaşanın içerisine sürüklenebileceğine dikkati çekilen bildiride, “İntikamcı bir yaklaşımla düzenlenen yasa, üç büyük şehirde çoklu baro sistemine geçişi dayatırken, bu değişiklikten belki daha da vahimi temsilinde adaleti tamamen ortadan kaldırmasıdır. Yasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi’ne taşınması değerli bir adım olmakla birlikte, bu sürecin nasıl işleyeceği belirsizliklerle doludur” denildi. Türkiye’deki 80 baroya ve delegelere çağrı yapılan bildiride şu ifadeler yer aldı:

‘OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL’
“Barolarımızın ekim ayında görev süresi dolacak olan başkanlarını ve 552 delegeyi son bir tarihi görev beklemektedir. En az 25 baro gecikmeksizin bir araya gelerek, Avukatlık Kanunu’nun 115/2 maddesine ve 117/3 ve 7 maddeleri kapsamında, Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikleri görüşmek üzere olağanüstü genel kurul çağrısında bulunmalıdır. Yapılacak olan olağanüstü genel kurulda baroların bundan sonraki yol haritası belirlenmeli, çoklu baro sistemine geçecek şehirlerde nasıl bir politika izleneceği konuşulması gerekiyor.”

‘FEYZİOĞLU’NA GÜVEN OYLAMASI’
“Birlik Başkanı’nın yasa değişikliğini bir devrim olarak değerlendirmesi, avukatların ve savunma mesleğinin nasıl bir ihanete uğradığını açıkça göstermiştir. Birlik Başkanı, ilkesiz ve tutarsız davranışlarıyla, toplum ve avukat kamuoyunun önünde güvenilirliğinin son kırıntılarını da yok etmiştir. Ayrıca Feyzioğlu hakkında da güven oylaması yapılmalı. Çıkan sonuç tarihe ve TBB kayıtlarına geçecektir” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Cumhuriyet

Etiketler: , , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER