SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / MENORA!..

MENORA!..

19 Aralık 2017 / Salı 06:57

Erdal Sarızeybek yazdı: MENORA…

15 Temmuz darbe teşebbüsünün perde arkasının anlatıldığı kitaba okurların ilgisi büyük.

“İLK KİTABI: ŞEMDİNLİ’DE SINIRI AŞMAK”

Şemdinli’de Sınırı Aşmak kitabıyla büyük çıkış yapan Sarızeybek, terör ve siyaset üzerine araştırmalarına devam etti. 2005’ten beri Türkiye’nin belki de en önemli sorunu olan terör konusuna eğilen Sarızeybek, terör-kaçakçılık-küresel siyaset ve Ortadoğu üzerine 11 kitap yazdı.

Yazdığı kitapların her biri ayrı ayrı ilgi gören Sarızeybek, son olarak 15 Temmuz darbe teşebbüsünün perde arkasını araştırdı, belgeledi ve MENORA/Işığın Gölgesindeki Darbe adıyla son eserini okurların dikkatine sundu.

Sarızeybek’in açıklaması şöyle:

“DEMEK KİMSENİN HABERİ OLMAMIŞ”

15 Temmuz günü için Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor ‘ben eniştemden öğrendim’ diyor; Başbakan Yıldırım açıklama yapıyor, ‘ ben Genelkurmay Başkanı’nı, MİT Müsteşarı’nı aradım ama ulaşamadım’ diyor…

“DEMEK KİMSE KİMSEYE HABER VERMEMİŞ”

“Yine aynı gecenin gündüzü saat 16.30’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, MİT Müsteşarıyla toplantı yapıyor. Ortada anormal bir durum olduğu açık. Gerekli emirler veriliyor ama tüm bunlara rağmen bu kalkışma önlenemiyor. Üstelik Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları da o gündüzün gecesi düğünde…”

“VE HEPSİ GÖREVDE”

“Hadi geçelim tüm bunları…
Emir komuta ettiği ordunun komuta heyetinin neredeyse yüzde 50’si FETÖ’cü olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış, tutuklanmış bir Genelkurmay Başkanı ilk Şura’da emekliye sevk edilmeyip aynı göreve devam ettiriliyor, üstelik bu Başkan rehin alınmış bir Komutan!”

Aynı tespitleri MİT Müsteşarı için de söylemek mümkün. Düşününüz ki ülkede darbe olmuş, Başbakan ne olup bittiğini öğrenmek için müsteşarı arıyor ama bulamıyor; Cumhurbaşkanı da arıyor, o da bulamıyor ve bu Müsteşar da hala görevde.”

“TÜM BU DEĞİŞİKLİKLER BİR GECEDE Mİ PLANLANDI”

“Öte yanda…
Bu ihanet kalkışması gerekçe gösterilerek ülkede ilan edilmiş bir de Olağanüstü Hal var; ülke değişiyor, kurumlar değişiyor, neredeyse rejimin değiştirildiği yönünde ana muhalefetten ağır iddialar var.”

“GERÇEĞİ BİLİP DE YAZAN YOK”

“Tüm bunlar bir yana…
Bu olaylar ister yan yana ister alt altta konulduğunda, bu ihanetin yerli ve yabancı işbirlikçileri hariç, şu anda hiç kimse 15 Temmuz’da gerçekte ne olduğunu bilmiyor. Olayları yaşayan ve izleyen biz halkın kendine göre düşünceleri olsa da bir temele oturamadığı için her kafadan bir ses çıkıyor, sonuçta sürüklenip gidiyoruz…”

“BİR KORKU ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR”

“Dedim ya bu 15 Temmuz kendinden önceki benzer hiçbir vakaya benzemiyor olsa da, yaşanılanlar var, şehitler var, gaziler var, neticede ortada bir vaka var. Tüm bunlar gözler önünde yaşlandı ama aradan bir yıl geçmesine rağmen hala öyle karanlıklar var ki insan yolda yürümeye korkuyor.”

“KİMSEYİ İTHAM ETMİYORUM, GERÇEĞİ ANLATIYORUM”

“Burada amacım kimseyi itham etmek değil. Ancak gerçekten de ülkede öyle garip şeyler yaşanıyor ki insan aklı tüm bunlara hala ermiyor. Ama artık güçlü bir ışık yakılmalı ve bu kara bulutları dağıtılmalı çünkü insanın artık yüreği daralıyor, bu resimleri bakınca bazen nefes alamaz halde kendini buluyor insan. “

“BU ÖMÜR BOŞA GEÇMEDİ”

“Bu amaçla çabalıyorum, hem ülkemde ne olup bittiğini görmeye hem de karanlıkların aydınlığa çıkması için çabalıyorum.
Bu çaba içinde geleceğimizi gölge düşüren bulutları dağıtmaya gayret ederken, ferah bir aydınlığın da habercisi olmaya çalışıyorum”.

“ASLINDA GERÇEK ORTADA”

“Mutlaka bu vakanın ne amaçla kimler tarafından yapılmış olduğuna dair yorum değil, salt gerçeğe dayalı bir fikrin ortaya konulması ve o gerçeğin ışığında kamuoyunda bir fikir oluşması gerekiyor ki halk ülkesine, milletine, bayrağına, cumhuriyetine sahip çıkabilsin.

Ve bu çerçevede gidişatı iyi görüyorsa eğer bu siyaseti var gücüyle destekleyebilsin, yok eğer ‘kötüymüş bu iş’ diyorsa da en azından karşı durabilsin!..”

“HİÇ KİMSE ALLAH’TAN BÜYÜK DEĞİL”

“Peki, nasıl olacak bu iş?
Allah’ın insanoğluna bahşettiği en büyük lütuf akıldır ve bu aklı doğru bilginin ışığında kullanmaktan kaçınarak olayların akışına sürüklenip gitmek her şeyden önce günahtır. Çünkü aklı veren ve işletilmesini buyuran Allah’tır ve değil bu ülkede dünyada hiç kimse Allah’tan büyük değildir.”

“KİM KARLI ÇIKTI KİM ZARARLI”

“Hangi strateji uzmanına sorulursa sorulsun, isterse dünyanın en ünlü teorisyenlerine sorulsun, bu tür komploları çözebilmenin bir yolu vardır, o da olayın sonrasına bakmak yani vakadan sonra gelişen olayları izleyip perde arkasında kimlerin olabileceğini görmek…

Bu bir yöntemdir, akılcı bir yaklaşımdır, en azından kuklaları oynatan elin görülmesini sağlayabilir. Ancak bu anlattığım özünde çok basit bir yöntemdir, ‘bu işten kim karlı çıktı kim zararlı’ gibi sorulara cevap aramak yoluyla kolayca sonuca ulaşan sade bir bakış açısıdır.”

“YAŞADIKLARIMIZ VAR, BİLDİKLERİMİZ VAR”

“Ben böyle yapmayacağım.
Size, olsa olsa metoduyla yola çıkıp ülkemizin ve milletimizin kaderiyle ilgili böylesi ağır bir vakada asla komplo teorilerini anlatmayacağım. Bunu yapanlar her gün ekranlarda görülüyor olsa da bu yanlıştır. Berrak suyu bulandırmaktan öteye gitmez.
Ben size bu kitapta olayları, tarihleri, yerleri ve kişilikleri yan yana getirdim. “

“HEPSİ BELGELİ”

Tarihin derinliklerinde kalmış ama hiç unutulmamış tozlu resimleri tek tek ele alıp gerçeğin güçlü merceği altında aydınlatmaya çabaladım. Kamuoyunun bir şekilde dikkatinden uzaklaştırılmış minik minik taşları –göz nuruyla işlenen oyalı bir mendil gibi- tek tek ve göz nuruyla tek bir tablo içerisinde işliyorum.

Yazdığım neredeyse her kelimeyi hep belgelere dayandırdım ki 1917- 91 arası geçen sürecin tamamı tarihi, akademik ve arşiv kayıtlarıyla doğrulanıyor. 1991’den günümüze gelen süreçte anlatılan olaylar ve kişiler zaten canlı tanıklığa dayanıyor. Ben o sayılan olayları gördüm, yaşadım, dinledim, izledim. “

“GİZLİ TANIK DEĞİLİM, AÇIK VE MİLLETİMİN HUZURUNDAYIM”

“Ve ben gizli tanık değilim, açık tanığım. Sonuçta elbet bir resim çıkacak ortaya.
Ve siz bu resme bakıp göreceksiniz, bize uykuyu haram eden ve kabuslara yolaçan bulutların arkasına gizlenmiş gerçeği göreceksiniz.”

“GERÇEK ORTAYA ÇIKACAK”

“İnanıyorum ki bugün karanlıkta kaldığını düşündüğünüz her olayın aslında o ışığın gölgesinde değil, gerçeğin aydınlığında ve gözlerimizin önünde cereyan ettiğini görecek ve bir karara varacaksınız.

Ve her şey ortaya çıktığında verilecek bu kararın ülkemiz, milletimiz ve çocuklarımızın geleceğini aydınlatacağından hiç şüpheniz olmasın.”

Erdal Sarızeybek
Eylül 2017, Ankara

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER