SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / 17 VERGİ CENNETİ KARA LİSTEDE!..

17 VERGİ CENNETİ KARA LİSTEDE!..

5 Aralık 2017 / Salı 02:21

AB 17 vergi cennetini kara listeye aldı

AB vergi uygulamaları konusunda işbirliğine yanaşmayan 17 ülke ve bölgeyi kara listeye aldı. 

Vergi uygulamalarında değişiklik yapma sözü veren 47 ülke ise gri listede yer aldı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Avrupa Birliği (AB), vergi cenneti olarak adlandırılan ülke ve bölgelere baskıyı artırmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin maliye bakanları bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptıkları toplantıda, vergi konusunda işbirliğine yanaşmayan 17 ülke ve bölgeyi kapsayan bir liste konusunda uzlaştı. 

Bu kara liste ile vergi cenneti olan ülke ve bölgelerin ilgili yasalarda değişiklik yapması ve daha şeffaf bir vergi politikası izlemesi için harekete geçirilmesi hedefleniyor.
İşte Kara Liste
AB tarafından hazırlanan kara listede, Amerikan Samoası, Bahreyn, Barbados, Grenada, Guam, Güney Kore, Makao, Marshall Adaları, Moğolistan, Namibya, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad ve Tobago, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Yaptırım öngörülmüyor

Ancak bu ülke ve bölgelere yönelik bir yaptırım öngörülmüyor. Almanya Maliye Bakanı Peter Altmaier, “Ülkelerin işbirliği yapması yönünde harekete geçmesi için bu listede yer almak yeterli olmalı” diye konuştu. 

Altmaier, “Bu daha yolun başı ve eğer yaptırımların gerekli olduğu ortaya çıkarsa, ucu açık olarak bu konuda görüşmeler yapacağız” dedi.

Türkiye gri listede

17 ülke ve bölgenin bulunduğu kara listenin yanı sıra vergi politikaları henüz AB standartlarına uymayan ancak gereken yasal düzenlemeleri yapma konusunda güvence veren 47 ülke ise gri listede yer aldı. Bu listede Türkiye’nin yanı sıra İsviçre, Sırbistan, Liechtenstein gibi ülkeler bulunuyor.

AB önümüzdeki dönemde bu ülkelerdeki vergi yasaları konusundaki değişiklikleri takip etmeyi planlıyor.

Kaynak: DW Türkçe

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER