SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / 5 MİLYON TÜRK’ÜN SOSYAL YARDIMLARI TEHLİKEDE!..

5 MİLYON TÜRK’ÜN SOSYAL YARDIMLARI TEHLİKEDE!..

7 Nisan 2018 / Cumartesi 16:06
Geri ödeme...

THB: “ALINAN SOSYAL YARDIMLAR GERİ ÖDETİLEBİLİR”

THB Başkanı Avukat Köse, “Hollanda makamlarının Türk vatandaşlardan aldıkları TC kimlik numaraları ile mal varlığı araştırmaları kesinlikle hukuk dışı ve uluslararası hukuka aykırıdır” dedi.

Hollanda Türk Hukukçular Birliği (THB) Başkanı Avukat Ejder Köse, Hollanda makamlarının bu ülkeden ek sosyal ödenek alan 65 yaş üstü emekli Türk vatandaşlarının yurt dışındaki mal varlıklarını araştırmada son yıllarda yasal olmayan yollara başvurduğunu belirterek, “15 yıla kadar geri dönerek alınan ek sosyal ödenekleri geri ödeme riskinin bulunduğunu” kaydetti.

Hollanda Danıştayının geçen hafta Türk vatandaşlarının ek sosyal ödenek alabilmesi için TC kimlik numarasını vermesini mecbur kıldığı karara dikkat çeken Köse;

“15-20 BİN KİŞİNİN DOSYASI GÜNDEMDE”

“Hollanda makamları Türk vatandaşlardan aldıkları TC kimlik numaraları ile Türkiye hükümetine başvurmadan kendi yaptıkları mal varlığı araştırmaları kesinlikle hukuk dışı ve uluslararası hukuka aykırıdır. Türkiye’nin anayasasının 20. maddesine aykırı olarak hareket ediyorlar. Bunu zaten yapıyordu ama şimdi Danıştayın aldığı karar ile daha çok yapacak. Bu durumda 15-20 bin kişinin dosyası gündeme gelecek.” ifadesini kullandı. Köse şunları söyledi:

“HOLLANDA, SADECE TÜRK VATANDAŞLARININ MAL VARLIKLARINI ARAŞTIRDI”

“Buna rağmen bu süreçte Hollanda makamları bütün göçmen kökenlilere geçerli olduğu halde araştırmayı sadece Türk vatandaşları için uyguladı. Bu ayrımcılık yasasına aykırı olduğu için Hollanda Danıştayı bu kararların hepsini bozmuştu.

“TC KİMLİK NUMARALARININ VERİLMESİ MECBUR HALE GETİRİLDİ”

“Fakat alınan yeni karar ile Türk vatandaşlarının ek sosyal ödenek alabilmesi için TC kimlik numaralarını vermeleri tekrar mecbur hale getirildi.”

“15 YILA KADAR GERİ DÖNEREK BAKILIYOR”

Hollanda’da yaşayan 65 yaş üstü emekli Türk vatandaşların alınan yeni karardan sonra TC kimlik numaralarını verip vermeme konusunu kendi değerlendirmelerine bıraktıklarını ifade eden Köse, verilmediğinde ek sosyal ödeneğin kesildiğini verildiğinde ise geçen 15 yıla kadar geri dönerek alınan ek sosyal ödenekleri geri ödeme riskinin bulunduğunu kaydetti.

“TÜRK YETKİLİLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Bunun hukuk mücadelesinin Hollanda’da verildiğini belirterek, Türkiye’de yapılan mal varlığı araştırmaları ile Türk makamları ve yetkililerine büyük görev düştüğünü savunan Köse, “Hollanda makamlarının elini kolunu sallayarak Türkiye’de mal varlığı araştırmasına imkan sunulmaması gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Artı49

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER