SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / İŞ BÜYÜYOR… 54 ÜLKEDEN TRUMP’A NOTA!..

İŞ BÜYÜYOR… 54 ÜLKEDEN TRUMP’A NOTA!..

14 Ocak 2018 / Pazar 07:54

54 ÜLKE: ÖZÜR DİLE TRUMP


54 Afrika ülkesinin BM nezdindeki büyükelçileri, bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenlere yönelik hakaret içeren sözleri nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın özür dilemesini talep etti.

TRUMP’I KINAYAN ORTAK BİLDİRİ YAYINLANDI

BM’deki Afrika grubunun üyesi 54 ülkenin büyükelçileri, ABD Başkanı Trump’ın Afrikalı göçmenlere yönelik sözleri üzerine dün New York’ta acil toplantı düzenledi. Toplantının ardından Trump’ı kınayan ortak bir bildiri yayımlandı.

Bildiride, Trump’ın Beyaz Saray’daki bir toplantıda, Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerine atıfla kullandığı “Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz” ifadesinin ‘skandal ve ırkçı’ olduğu ve güçlü bir şekilde kınandığı belirtildi.

‘SÖZLERİNİ GERİ ALSIN VE ÖZÜR DİLESİN!’

“ABD kurumlarında, Afrikalıları renklerinden dolayı küçümseme eğiliminin artmaya başlaması endişe vericidir” ifadesine yer verilen bildiride, Afrika’nın aynı şekilde hakaret edilen Haiti ve diğer halklar ile dayanışma içinde olduğu vurgulandı. 
Trump’tan sözlerini geri alması ve özür dilemesi talep edilen bildiride, ABD Başkanı Trump’ı kınayan tüm Amerikalılara teşekkür edildi.

ABD BÜYÜKELÇİLERİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Öte yandan Afrika ülkeleri Senegal ve Botswana başta olmak üzere birçok Afrika ülkesinde ABD büyükelçileri, Trump’ın hakaret içeren sözleri nedeniyle dışişleri bakanlıklarına çağrıldı.

Kaynak: Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER