Güvenlik
14 Kasım 2017 ( 2442 görüntülenme )

AB'DEN ERBİL'E ŞOK!..

ERBİL'DEN ÇAĞRI: MÜDAHALE EDİN


AB: ÇÖZÜM BAĞDAT'TAN GEÇER

BU HABER ERBİL KAYNAKLIDIR:

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin haklarının ihlal edilmesini kabul etmediğini söyledi.

Güvenlik Konseyi Müsteşarlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Mesrur Barzani bugün Avrupa Birliği’nin (AB) Bağdat Büyükelçisi Ramon Blecua ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Görüşmede, bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra Bağdat ile Erbil arasında yaşanan durumlar değerlendirildi.

Bağdat ile Erbil arasında meydana gelen siyasi ve askeri gelişmelere değinen Mesrur Barzani’nin, Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat ile mevcut sorunların kalıcı ve barışçıl yöntemlerle çözmeye hazır olduğunu belirtti.

Barzani, “Kürdistan’ın, anayasal haklarının ihlal edilmesini kabul etmeyeceğini” söyledi.

"ULUSLARARASI TOPLUM MÜDAHİL OLSUN"

Kürt halkına karşı yapılan tarihsel haksızlıkların tekrarlanmaması için mevcut sorunların kalıcı ve köklü bir şekilde çözülmesi gerektiğine işaret eden Mesrur Barzani, Erbil ile Bağdat arasında başlayacak müzakere sürecinde krizin derinleşmesini engellemek için uluslararası toplumun arabuluculuk konusunda aktif rol üstlenmesini diledi.

"ÇÖZÜM BAĞDAT'TAN GEÇER"

Görüşmede Ramon Blecua ise, Irak Anayasası çerçevesinde Erbil ile Bağdat arasında doğrudan diyaloğun en kısa sürede başlamasını desteklediğini belirterek, iki taraf arasında yaşanan uyuşmazlığın bir an önce son bulmasını umut etti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ