SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / ABD’den küstah ÜLTİMATOM!.. ‘DERHAL’

ABD’den küstah ÜLTİMATOM!.. ‘DERHAL’

24 Eylül 2018 / Pazartesi 21:35
Rahip...

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo,“Brunson bu ay serbest kalabilir, hatta derhal serbest kalmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘DERHAL SERBEST BIRAKILMALI’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’de tutuklu bulunan rahip Brunson’ın serbest bırakılabileceğini iddia etti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , Türkiye’de terör örgütü adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson’a ilişkin açıklamalarda bulundu. Pompeo, “Türk yetkililerle Brunson’ın durumunu bu hafta konuşmayı bekliyoruz” dedi.

Pompeo, “Brunson bu ay serbest kalabilir, hatta derhal serbest kalmalıdır” ifadelerini kullandı.

RAHİP GÜNDEMDE!.. ‘DOLAR HAREKETLENDİ’

Wall Street Journal’in Brunson iddiasından sonra ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da rahip ile ilgili açıklama yaptı. Bu haberlerin ardından dolar 6.08 seviyelerine geriledi.

‘RAHİP’İN SERBEST KALMASI GÜNDEMDE’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, İzmir’de ev hapsinde tutulan rahip Andrew Brunson’ın durumunu, Türk yetkililer ile görüşeceğini açıklamasının ardından dolar/TL sert düştü. Açıklama öncesinde 6.14 düzeyinde seyreden dolar/TL açıklamanın ardından yüzde 4’e yakın değer kaybederek 6.06 düzeyine geriledi. Dolar/TL saat 21.00 itibariyle 6.14 düzeyinden işlem görüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Türk yetkililerle bu hafta Brunson’un durumunu konuşmayı bekliyoruz” dedi.

POMPEO: ‘BU HAFTA TÜRKLERLE KONUŞACAĞIZ

BM görüşmeleri için ABD’nin New York kentinde olan Türk heyetine çağrıda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye ile ABD arasında krize neden olan İzmir’de PKK ve FETÖ’ye yardım ettiği gerekçesiyle yakalanan Rahip Brunson hakkında açıklamada bulundu. Pompeo, “Türklerle bu hafta Brunson konusunu konuşmayı bekliyoruz” dedi.

BRUNSON DAVASINDA FLAŞ İDDİA!

Trump’ın sert çıkışıyla birlikte Türkiye-ABD arasında bir krize sebep olan rahip Brunson ile ilgili şok bir iddia ortaya atıldı. Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türk ve Amerikan yetkililerin gazeteye yaptığı açıklamalar üzerinden kaleme alınan haberde, rahip Andrew Brunson’ın “12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılabileceğini” yazdı.

TÜRK YETKİLİDEN AÇIKLAMA

Haberde sözlerine yer verilen bir Türk yetkili, Brunson’ın Ekim ayındaki duruşmada serbest bırakılması ile ilgili “muhtemel bir sonuç” ifadesini kullandı.

Gazeteye göre, rahip Brunson’ın serbest kalabileceği “sinyalini” veren Türk yetkililer, bunun olabilmesi için, Amerikalı din adamının ABD’ye gönderilmesi konusunda Washington’ın uyguladığı baskıyı sonlandırması gerektiğini söylüyor.

Gazetenin Türkiye büro şefi David Gauthier-Villars ve Washington muhabiri Dion Nissenbaum tarafından kaleme alınan haberde, Beyaz Saray’ın Brunson konusunda Türkiye’ye uyguladığı baskıyı azaltma kararı aldığı da yazılıyor. Bu kararın arkasında, Türkiye’nin ekonomik problemlerinin, gelişmekte olan diğer piyasalara sıçrayabileceği korkusu olduğu ifade ediliyor.

ABD’Lİ YETKİLİDEN KÜSTAHLIK

Gazeteye konuşan bir Amerikalı yetkili ise, “Ekim ayındaki duruşma öncesi en iyi strateji, biraz sakin olmak çünkü en sonunda harekete geçebilme konusundaki irademizin farkına vardılar. Ekim ayına geldiğimizde hala aynı noktadaysak, Türklere yükleneceğiz… Ama şu anda kritik bir dönemdeyiz ve onları köşeye sıkıştırmak istemiyoruz” dedi.

İki ülke arasında daha önceki görüşmelerin çöktüğünü hatırlatan ABD’li yetkililerden biri gazeteye yaptığı açıklamada, erken kutlamaya başlanmaması konusunda uyarı yaptı. Yetkili, Trump gibi Erdoğan’ın da fikir değiştirebileceğini vurguladı.

Kaynak: sözcü/ yeniçağ

Etiketler: , , , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER