Gündem

AB’den Açıklama.. ‘Hani İsveç’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi’ndeki AB’ye üyelik çıkışı tartışmaları alevlendirirken yeni bir çarpıcı açıklama geldi.

AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, sosyal medya hesabından Türkiye ile ilgili hazırlanan son raporun dış ilişkiler komitesinde aleyhte hiçbir ret oyu kullanılmadan kabul edildiğini duyurdu. Son oylamanın eylül ayında yapılacağı rapora 47 lehte oy kullanılırken 10 üye çekimser kaldı.

POLİTİKA DEĞİŞMEZSE İLERLEME OLMAZ

Euronews Türkçe’nin aktardığı habere göre, raporda halihazırdaki politikalar değişmediği müddetçe üyelik sürecinde ilerlemenin mümkün olmadığı belirtilirken, çıkmaza giren ilişkilerin düzelmesi ve işbirliğinin artırılması için paralel ve gerçekçi bir düzlem bulunması tavsiyesinde bulunuldu.

İSEVÇ’İN NATO’YE ÜYELİĞİNİN BİZİMLE İLGİSİ YOK

Raporda Türkiye’nin bir aday ülke, bir NATO müttefiki ve güvenlik, ticaret, ekonomik ilişkiler ve göç konusunda stratejik bir ortak olduğu vurgulanırken Türkiye’den demokratik değerlere, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygı göstermesi beklendiği belirtildi. Raporda ayrıca Türkiye’den İsveç’in NATO üyeliğini geciktirmeden onaylaması istenirken bir ülkenin NATO üyelik sürecinin başka bir ülkenin AB üyeliği süreciyle bağlantılı olmadığını altı çizildi.

ERDOĞAN ‘İSVEÇ TAM ÜYELİĞİMİZE DESTEK VERECEK’ DEMİŞTİ

Erdoğan, geçen hafta NATO zirvesi öncesi Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında 50 yılı aşkın zamandır bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Ama Vilnius’ta da sesleneceğim. Önce Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın, biz de Finlandiya’da olduğu gibi İsveç’in önünü açalım” demişti. İsveç’e yönelik itirazlarını geri çeken Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nin ardından “İsveç, bizim AB’ye tam üyeliğimize ve gümrük anlaşmasının yenilenmesine destek verecek” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu