SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / ‘ABD’ye Seyahat Durduruldu’

‘ABD’ye Seyahat Durduruldu’

12 Mart 2020 / Perşembe 15:31
Schengen, avrupa...

Başkan Donald Trump, Amerika’da da etkisini giderek arttıran ve Amerikalılar’ın günlük hayatında da kendisini hissettirmeye başlayan Corona virüsü tehdidiyle ilgili Beyaz Saray’dan ulusa seslendi. Trump, Corona virüsü salgını nedeniyle İngiltere haricinde Avrupa ülkelerinden Amerika’ya tüm seyahatlerin 30 gün süreyle askıya alınacağını açıkladı.

‘İNGİLTERE HARİÇ, AVRUPA’DA ABD’YE SEYAHATLER DURDURULUYOR’
‘’Avrupa’dan ABD’ye tüm seyahatleri 30 gün süreyle askıya alacağız’’ diyen Trump, yeni uygulamanın 13 Mart Cuma günü 23.59’dan itibaren başlayacağını ve kısıtlamanın İngiltere’yi kapsamayacağını belirtti. Trump, ABD’deki vakaların tohumlarının Avrupalı yolcularca ekildiğini öne sürdü ve Avrupa ülkelerini en başta yeterli düzeyde tedbir almamakla eleştirdi. Başkan Trump, ‘’Çin konusunda erkenden hayat kurtarıcı adımları attık. Şimdi aynı adımı Avrupa konusunda atmalıyız’’ ifadesini kullandı.

KARAR ÇIKTI, YASAK 26 ÜLKEYİ KAPSIYOR
Konuşmasından hemen sonra İç Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Başkan Trump’ın ABD’ye varışlarından 14 gün öncesine kadar olan sürede belirli Avrupa ülkelerinde bulunan yabancı ülke vatandaşlarının çoğunun Amerika’ya girmelerini askıya alan bir başkanlık bildirisini imzaladığı belirtildi. Listede Schengen olarak bilinen şu 26 ülke yer alıyor:

‘SCHENGEN ÜLKELERİ’

‘’Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Holland, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre.’’

EKONOMİK ÖNLEMLER VE MALİ YARDIMLAR YOLDA
Maliye Bakanlığı’ndan da salgından etkilenen belirli işletmeler ve bireylerin vergi borçlarını ceza ya da faiz uygulamaksızın 3 aylığına ertelemesini istediğini kaydeden Trump, Küçük İşletmeler İdaresi’ni de virüsten etkilenen firmalara düşük faizli krediler sağlaması için harekete geçirdiğini söyledi.

‘VERGİLER İNDİRİLİYOR’
Başkan Trump, ‘’Bu bir mali kriz değil. Bu sadece ulus ve tüm dünya bir araya gelerek birlikte üzerinden geleceğimiz geçici bir dönem’’ ifadesini kullandı. ABD Başkanı Trump ayrıca, ekonomiyi canlandırmak için federal çalışanların maaşlarından kesilen vergilerin indirilmesine yönelik tasarı geçirmesi için Kongre’ye çağrısını yineledi.

Kaynak: VOA

Etiketler: ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER