SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / Ağır kriz!.. ‘RUSYA HAREKETE GEÇTİ’

Ağır kriz!.. ‘RUSYA HAREKETE GEÇTİ’

26 Kasım 2018 / Pazartesi 00:45
Karadeniz...

Rusya sınırını ihlal eden 3 Ukrayna gemisinin alıkonulduğu bildirildi.

RUSYA GEMİLERE ELKOYDU

Rus haber ajansı Sputnik doğruladı ve Rusya sınırını ihlal eden 3 Ukrayna gemisinin alıkonulduğu ajanslara bildirildi.

‘KARADENİZ’DE GERGİNLİK TIRMANIYOR’

Ukraynalı askerlerin, Rus yanlıları tarafından işgal edilen Donetsk kentindeki sivil yerleşimleri yoğun ateş altına aldığı iddia edildi.
Sputnik muhabirinin bölgeden aktardığına göre, saldırı yaklaşık 1 saat önce başladı ve ağır toplar dahil çeşitli silahlar tarafından yapılıyor.

NELER YAŞANIYOR

Kırım’ı ilhak eden Rusya ile Ukrayna arasındaki mevcut gerilim en üst noktaya tırmandı. Ukrayna donanmasının son dakika açıklamasında, “Bir savaş gemimize Rusya tarafından ateş edildi. Bir askerimiz yaralandı” denildi. Ukraynalı askeri kaynakların yaptığı açıklamaya göre, Rusya tarafında Ukrayna’ya ait savaş gemisine ateş açıldı.

NELER OLUYOR?

Rusya, Ukrayna’ya ait savaş gemilerinin Azak Denizi’nde kara suları ihlal ettiğini ileri sürdü. Rus donanmasına ait gemiler, Ukrayna’ya ait bir savaş gemisini çarparak durdurdu. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), üç Ukrayna savaş gemisinin izinsiz bir şekilde Kerç Boğazı’na girdiğini duyurdu. Kiev yönetiminin provokasyon yaptığını ileri süren Moskova, Ukrayna gemilerini zor kullanarak geri çevirdi.

Öğle saatlerinde ise Kerç Boğazı üzerindeki ulaşım Rusya tarafından askıya alındı. Moskova, Kırım Yarımadası ile Rusya’yı birbirine bağlayan köprü üzerinde savaş uçaklarını uçurarak Kiev’e gözdağı verdi.Ukrayna ise, iki zırhlı savaş gemisi ile römork gemisinin Odessa’dan çıkarak Azak Denizi’nde bulunan Mariupol Limanı’na gitmek istediğini açıkladı.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü/ Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER