Gündem

Ajanslar Duyuruyor.. ‘Gizli Plan’

İsrail hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki 2,3 milyon kişinin Mısır’ın büyük bölümü çöl olan Sina Yarımadası’na nakledilmesini öngören bir savaş önerisi hazırladığı ortaya çıktı.

İstihbarat Bakanlığı, 13 Ekim tarihli onaylı belgesinde, Gazze’deki sivillerin Mısır’a zorla göç ettirilmesinin “olumlu ve uzun vadeli stratejik sonuçlar doğuracağını” öne sürdü.

İSRAİL’İN EN İYİ SEÇENEĞİ FİLİSTİNLİLERE ÇÖLE SÜRMEK

Belgede, 3. alternatif olarak Gazze’deki sivil nüfusun Kuzey Sina’daki çadır kentlere taşınması, ardından kalıcı kentler ve tanımlanmamış bir insani yardım koridoru inşa edilmesi ve yerlerinden edilen Filistinlilerin girişini engellemek için İsrail içinde bir güvenlik bölgesi oluşturulması önerilerek, bu alternatifin İsrail’in güvenliği için en çok arzu edilen seçenek olduğu belirtildi.

TÜRKİYE DE PLANA DAHİL

Mısır, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu planı mali olarak destekleyeceği ya da yerlerinden edilen Filistinlileri uzun vadede vatandaş olarak kabul edeceği iddia edilen belgede, Kanada’nın “hoşgörülü” göçmenlik uygulamalarının da bu ülkeyi potansiyel bir yeniden yerleşim hedefi haline getirdiği kaydedildi.

Ajanslara düşen haber işte böyle..

İsrail Filistinlileri göç ettirmeyi planlıyor, hatta bu planı uyguluyor.

İşin aslı bugün İsrail’in gizli planı olarak ajanslara düşen bu haberin kaynağı 1980’le dayanıyor.

Yahudi diplomat Oded Yınon tarafından hazırlanan ve 1982’de Dün Siyonist Dergisinde yayımlanan plana göre İsrail işin en başından beri Filistinlileri göçle topraklarından atmayı, diğer Arap ülkelerini de parçalamak, İsrail yanlısı hükümetleri iş başına getirmek şeklinde Oden Yınon planını uyguluyor.

İşte İsrail’in Filistin Planı;

‘Mevcut yapısı ile Ürdün’ün uzun süre var olması ihtimal dahilinde değildir ve İsrail’in hem barışta hem savaşta sürdüreceği politika mevcut rejim esnasında Ürdün’ün tasfiyesi ve yönetimin Filistin’li çoğunluğa devri yönünde olmalıdır.

Irmağın doğusundaki rejimi değiştirmek aynı zamanda Ürdün’ün batısında yoğun bir Arap nüfusu olan bölgelerdeki problemin de hallolmasına sebep olacaktır.

Otonomi planı ve bölgesel taviz ve bölünmeler de reddedilmelidir çünkü Arap’ları Ürdün’e ve Yahudileri ırmağın batısındaki bölgelere ayırmadan bu ülkede yaşamaya devam etmek mümkün değildir.

Bölgede gerçek manada bir arada varoluş ve barış, ancak Ürdün’le deniz arasındaki bölge Yahudiler tarafından yönetildiğinde gerçekleşecektir. Araplar içinse… Kendilerine ait bir ulus ve güvenlik sadece Ürdün’de onların olacaktır’

Şimdi bu ne demek?..

Planın ana fikrine bakılacak olursa, İsrail Filistin devletinin varlığını kendi açısından tam bir beka sorunu olarak görüyor, birlikte yaşamının mümkün olmadığını ileri sürüyor.

Çözüm olarak da Ürdün devletinin feshedilerek Filistinli bir yönetime devredilmesini böylece tüm Arapların Şeria Irmağının doğu yakasına sürülmesini öneriyor.

Ve burada yeni bir yönetim kurulmasını savunuyor, böylece Şeria Irmağının Akdeniz’e uzanan batı yakasında hiç Filistinli kalmayacağı için tamamı İsrail toprağı oluyor.

Plan böyle işletilirse eğer, Gazze kıyı şeridi dahil bölge tamamen Filistinlilerden arındırılmış olacak, Ürdün krallığı yıkılarak yerine sürgün edilecek Filistinlilerin de yer alacağı karma bir devlet ortaya çıkmış olacak, plan bu.

Peki bu neye yol açar?..

Plan öngörülen bu hedeflerine ulaşabilirse eğer, Akdeniz kıyılarını ele geçirmiş, Parçalı Lübnan’dan parçalı Suriye’ye el uzatmış bir İsrail devletine yol açar ki buna da Golan Tepeleriyle Fırat’ın doğusundaki PKK türevlerini ekleyip bir ayağını da Barzani’ye uzatırsanız karşınıza Tevrat’ta geçen ‘Büyük İsrail’ çıkar yani Fenike.

İşte BOP dedikleri de bu zaten.

Şimdi soru şu: Türkiye ne yapacak?

Kaynak: İsrael/Nil’den Fırat’a Devlet Oyunları

Başa dön tuşu