Ekonomi

Akaryakıt, Emekli Maaşları, Zamlar.. ‘Son Açıklama’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti dönüşündü gazetecilerle yaptığı söyleşide ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Akaryakıtta ÖTV artışıyla ilgili tartışmalara yaklaşımının sorulduğu Erdoğan, “Vatandaşın ekonomik olarak rahatlaması için süre verebilir misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘AVRUPA’NIN AKARYAKITTA EN UCUZ ÜLKELERİNDEN BİRİYİZ’

“Akaryakıtta Hazine ve Maliye Bakanlığımız vergi ile alakalı bir düzenleme yaptı. Özellikle ÖTV’nin maktu olmasından dolayı çok uzun zamandır enflasyon güncellemesi yapılmamıştı. Bu nedenle ÖTV’de böyle bir artışa gidildi. Özellikle 6 Şubat depremlerinin getirdiği yoğun mali yük, bu anlamda bütçenin ihtiyaçları kapsamında böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyduk. Tüm bunlara rağmen akaryakıt fiyatlarında Türkiye, Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri.”

‘İHTİYAÇLAR KAPSAMINDA VERGİ DÜZENLEMESİ YAPTIK’

“Akaryakıtta zaten bir otomatik fiyatlandırma mekanizması var. Dünyadaki fiyatlar çerçevesinde belirleniyor. ÖTV artışıyla yapılan da depremin etkileri, depremle mücadele ile alakalı Türkiye’nin ihtiyaçları kapsamında yapılmış bir vergi düzenlemesidir.”

EMEKLİ MAAŞLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Erdoğan’a yönetilen sorulardan biri de emekli maaşlarına yönelik oldu. “Bir de memurlara yapılan artış tatmin edici bulunmasına rağmen, emeklilere yapılan artış biraz yetersiz bulundu. Emekli maaşları konusunda yeni bir yaklaşımınız olacak mı?” sorusuna karşılık Erdoğan, şöyle dedi:

‘EN İYİ ZAMMI YAPTIK’

“Emekliler noktasında da yıl sonu itibarıyla yeniden bir değerlendirme yapmamız söz konusu. Memura, işçiye ve emekliye bütçe şartlarını zorlayarak yapabileceğimiz en iyi zammı yaptık. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair söz verdik ve şu ana kadar da ezdirmedik. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerimize enflasyon zammına ilave refah payı verilerek zam oranını yüzde 25’e yükselttik. Memur emeklilerine de aynı şekilde yüzde 25 oranında zam yapıldı. Enflasyonun üzerinde artışlar yapıldı.”

‘GABAR’DAKİ PETROL 2024’TE VATANDAŞA YANSIYACAK’

Gabar’daki petrolün vatandaşın cebine nasıl bir katkısı olacağına yönelik ise Erdoğan, “Gabar’daki petrol henüz halkın cebine girmeye başlamadı. Şu anda çıkarma safhasındayız. Ve inşallah bunu çıkarıp da devletin, hazinenin kasasına, kesesine girmeye başladığı andan itibaren Gabar petrolü de süratle inşallah vatandaşımıza yansıyacak” dedi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu