GündemUncategorizedVideo

Akbelen.. ‘CHP Düğmeye Bastı’

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı’nda açılmak istenen maden sahasına karşı direniş dördüncü gününde. Jandarma ve güvenlik güçlerinin tazyikli su, cop ve biber gazlı müdahalelerine rağmen yurttaşlar ağaçlara sarılarak direnişe devam ediyor.

KILIÇDAROĞLU YOLA ÇIKIYOR
Bugün erken saatlerden itibaren ağaç kıyımının yeniden başladığı bölgeye, ana muhalefet partisi CHP’nin çıkartma yapması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve 10’a yakın milletvekili direnişe destek vermek için yarın Akbelen’e gidecek.

‘DİRENİŞE DESTEK VERECEĞİZ’
CHP Grup Başkanı Özgür Özel konuya ilişkin Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “AKP ‘Seçimi kazandım. 5 yıl boyunca Meclis ayağıma dolanmasın. Sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri olmasın her şeyi bildiğimiz gibi yapalım’ istiyor. Hem Meclis’te direndik, hem de sahada direneceğiz. Yarın Akbelen’de olacağız, direnişe destek vereceğiz” dedi.

NELER OLUYOR


Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten, Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji, İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nın 740 dönümlük bölgesini, termik santrallere linyit sağlayan açık maden ocağına katmak için gerekli izinleri almış (Kasım 2020), ancak İkizköylüler’in direnişiyle karşılaşmıştı.

NÖBET DEVAM EDİYOR
17 Temmuz 2022 sabah saat 06.00’da Akbelen Ormanı’na giren Orman İşletmesi kesim ekibi İkizköy halkı ormanın derinliklerine erişinceye kadar 30’a yakın ağacı kesmişti. Akbelen Ormanı’nda barikatı aşıp ağaç kesimini durdurmaya çalışan köylülere jandarma biber gazıyla müdahale etmiş, müdahale sonrası biri Avukat İsmail Hakkı Atal olmak üzere en az 8 kişi gözaltına alınmıştı. İkizköylüler o günden beri ormanda 24 saat nöbet tutuyor.

Kaynak: Cumhuriyet/gerçekgundem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu