SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / AKCİĞERİ TEMİZLEYEN ALTI MUCİZE…

AKCİĞERİ TEMİZLEYEN ALTI MUCİZE…

13 Kasım 2017 / Pazartesi 08:15
Mevsim sebzesi kereviz sofranızda olsun
Kereviz özellikle akciğer kanserinde koruyucu bir rol oynayan önemli bir besindir. Kanserojen pek çok maddenin oluşmasında negatif etki yaratan kereviz, sebze yemeği şeklinde pişmiş ya da salatalar da çiğ olarak tüketildiğinde akciğerleri temizler.

Akciğerlerde oluşabilecek olan hastalıklara ve nitrozaminlere karşı koruyucu etki sağlar. Kereviz, mevsiminde haftada 2-3 defa tüketilebilir.

Kaynak: Sözcü

Akciğerleri temizleyen besinler
Akciğer kanseri dünyada her yıl yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin kişinin ölüme sebep oluyor. 
Her nefesle hücrelere oksijen sağlayan akciğerleri kanserden korunmak için gerekli vitamin, mineral ve antioksidanların besinler yoluyla alınması gerekiyor.
Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı ’17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü’ öncesinde akciğerleri korunmak için tüketilmesi gereken besinleri anlattı.

“Keçiboynuzu, akciğerlere detoks sağlıyor”

Akciğerlerin sağlıklı olması için ilk olarak toksinlerden arınması gerekmektedir. Keçiboynuzu, akciğerlerin toksinlerden arınmasını sağlayan kısacası detoks etkisi yaratan bir besindir.

Akciğeri temizleyen ve kansere karşı koruyucu etkisi ile ön plana çıkan keçiboynuzu, su ile kaynatılarak tüketilebilir. Astım ve benzeri akciğer hastalıklarının iyileşme sürecinde de fayda gösterdiğine dair birçok çalışma mevcuttur.

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER