SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / Akla şok iddia!.. ‘ŞARBON GEMİSİ’

Akla şok iddia!.. ‘ŞARBON GEMİSİ’

5 Eylül 2018 / Çarşamba 19:35
Fikri Sağlar...

CHP Mersin eski Milletvekili Fikri Sağlar, son günlerde büyük tartışma konusu olan şarbon salgını ile ilgili önemli bir iddia ortaya attı. Sağlar, Brezilya’dan gelen hayvanların hangi gemi ile geldiğini söyledi.

‘HASTALIKLI HAYVANLARI HALKA SATTILAR’

CHP’li Fikri Sağlar, son günlerde ülkede büyük tartışmaya yol açan şarbon salgınının Brezilya’dan Türkiye’ye gelen Nada adlı gemide taşınan hayvanlardan kaynaklandığını iddia etti. Sözcü gazetesine açıklamalarda bulunan Sağlar, ‘Bu gemi 27 günde Mersin’e geldi. Sağlıksız şartlarda yolda ölen hayvanlar oldu, açık denize atıldı. Birçoğu bu yolculuk sırasında hastalık kaptı ve kontrolsüz biçimde yurda dağıtıldı. Bu ticaret hem ülkenin hayvancılığını hem de halk sağlığını ilgilendiriyor’ dedi. Sağlar, sözlerine söyle devam etti:

‘UYARDIK AMA DİNLEMEDİLER’

“Bir süre önce 25 bin hayvan taşıyan Nada isimli gemi Brezilya’dan Mersin’e geldi. Hayvanlar sağlıksız koşullarda 27 gün açık denizde tutuldu. Bu gemi Brezilya’da sağlıksız koşullar nedeniyle davalara konu oldu. Yolda hastalık kapanlar, aç ve susuz bırakılanlar, ölenler oldu. Hayvanların gemiden çıkarılmadan önce ciddi bir kontrol ve karantinadan geçirilmesini istedik. O günlerde şehri dışkı kokusu kapladı.”

‘HAYVANLAR YOLDA ÖLDÜ’

“Bu hayvanların gelene kadar hangi hastalıklara yakalanıp etlerinin tüketiciler ne şekilde ulaşacağı ile ilgili tereddütlerimizi de açıkladık ama dikkate alınmadı. Yolculuk sırasında çok sayıda hayvanın ölüp, cesetlerinin denize atıldığını öğrendik. Olağanüstü kötü koşullarda, haftalarca taşınan bu hayvanlar hastalandı ve geminin geldiği limanlarda halk sağlığı sorunu doğdu. Mersin’den sonra Samsun’da da bu sorun yaşandı. Şarbon da bu hayvanlardan ve yeterli kontrol ile karantina önlemi alınmaması nedeniyle baş gösterdi.”

Kaynak: Yeniçağ

Etiketler: , , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER