Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

"AKP'DE 22 İSİM TOPUN AĞZINDA"

Erken seçim kararı ardından tüm partiler seçim çalışmalarına başlarken, AKP’de üç dönem potasına giren dördü bakan 22 ismin akıbetine Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) karar verecek.

22 İSİM LİSTEDE


AKPMHP ittifakının erken seçim kararının ardından AKP’den 22 isim AKP tüzüğündeki üç dönem kuralı nedeniyle 27. dönem parlamentosu için adaylık imkanını yitirmiş olacak. 

ŞİMDİ KARAR MKYK'DA

Ancak yapılan son olağanüstü kongrede parti tüzüğünde yapılan değişiklikle, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında görev yapan 25. parlamento dönemi, dönem olarak sayılmamış, aynı kongrede yapılan bir başka değişiklikle de tüzüğün üç dönem kuralını esnetme konusunda MKYK’ya yetki verilmişti.

Buna göre yeniden aday gösterilebilmeleri için MKYK’nın tüzükteki bu yetkisini kullanması gerekecek AKPli 22 isim şöyle:

“Bakanlar: Mehmet Şimşek, Veysel Eroğlu, Fikri Işık, Lütfi Elvan, TBMM Başkanvekilleri Ahmet Aydın, Ayşe Nur Bahçekapılı, Grup Başkanvekili İlknur İnceöz;

 Genel Başkan yardımcıları: Öznur Çalık, Cevdet Yılmaz,

Milletvekilleri: Necdet Ünüvar, Ahmet İyimaya, Yılmaz Tunç, Canan Candemir Çelik,Mehmet Erdoğan, Sadi Bilgiç, Feyzullah Kıyıklık, Recai Berber, Burhan Kayatürk, Orhan Karasayar, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Erdem, Sabahattin Karakelle.”

Yeni sistemde bakanlar milletvekili olamayacağı için, milletvekili aday listesinde yer bulamamak AKPli vekiller için bir “son” anlamına gelmeyecek.

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ