Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 6 izlenme )

AKP'DEN SEÇİM HAMLESİ GELİYOR...

Kongre öncesi ‘sınırlı kabine revizyonu’

AKP'de Haziran sonunda beklenen kongre ve gelecek yıl yapılması öngörülen genel ve yerel seçimlerin öncesindeki süreçte parti karar organında yenilenme ve sınırlı sayıda bakanı kapsayacak şekilde kabinede bir revizyonun gündeme gelebileceği belirtiliyor.

KABİNE’DE DEĞİŞİM

Konuya ilişkin olarak Reuters’a değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanlığına yakın bir kaynak, “Kongreye bağlı olarak kabinede ve Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nda (MKYK) bir değişim ihtiyacı var. Bu değişimle hem parti hem de kabine seçim sürecine hazır hale gelebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu değerlendirebilir” dedi.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın yaptığı açıklamaya göre AKP Kongresi’nin Haziran sonunda yapılması planlanıyor.

PERFORMANS DÜŞÜK


Kaynaklar ve yetkililer, bazı parti yöneticileri ile kabine üyelerinin beklenen performansı gösteremediğini seçime hazırlık dışında bu nedenin de değişimi gerekli kıldığını belirtiyorlar. AKP’den bir yetkili, “Kongrede 50 kişilik MKYK’ya bazı bakanların girmesi, ardından da onların yerine kabineye başka bakanların atanması beklenebilir” dedi.

SEÇİM İÇİN

Kabine revizyonunun Kongre sonrası olacağı görüşüne katılan başka bir AKP’li yetkili ise, “Erdoğan parti yönetimini güçlendirmek için kongrede bazı bakanları MKYK yönetimine çekebilir ki, bunun sonucu da sınırlı bir kabine revizyonudur. Böylece seçim için gerekli hazırlıklar da yapılmış olur ve seçim süreci başlatılmış olur” ifadelerini kullandı.

NE OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz yıl Ağustos ayında “Parti teşkilatlarımızın bir kısmında metal yorgunluğu var” demiş, ardından da parti tarafından istifaları istenen İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir ve Düzce’nin AKP’li belediye başkanları görevlerini bırakmışlardı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ