SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / ‘AKP HİSARCIKLIOĞLU’NU EZDİ GEÇTİ’

‘AKP HİSARCIKLIOĞLU’NU EZDİ GEÇTİ’

22 Kasım 2018 / Perşembe 02:41
Kanun...

Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan TOBB ve TESK başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

HİSARCIKOĞLU ‘BU KANUNU ÇIKARMAYIN’ DEMİŞTİ

AK Parti’nin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kanununda değişiklik için Meclis’e verdiği teklife TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan tepki geldi. Hisarcıklıoğlu, “Oda, borsa ve birlik başkanlarının seçilememeleri halinde görevlerine geri dönmeleri doğru bulmuyor ve teklifin geri çekilmesi gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB Kanunu’nda değişiklik teklifini doğru bulmadığını belirterek teklifin geri çekilmesinin gerektiğini belirtti.

HİSARCIKLIOĞLU: ‘BU CAMİADA GÖREV ÜSTLENMEK İLE SİYASETTE YER ALMAK ARASINDAKİ KESİN ÇİZGİ KORUNMALIDIR’

Bu çizgi delinmesi durumunda temsil edilen kurumlara günlük siyasetin nüfuz edeceğini ve bundan en çok üretici, tüccar ve sanayicilerin zarar göreceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “TBMM’ye bugün sunulan bir kanun teklifiyle milletvekili ve yerel seçimlerde aday olmak üzere görevlerinden ayrılmak durumunda olan oda, borsa ve birlik başkanlarının seçilememeleri halinde görevlerine geri dönmelerinin yolunun açılması istenmiş. Bunu doğru bulmuyor ve kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu camiada görev üstlenmek ile siyasette yer almak arasındaki kesin çizgi aynen korunmalıdır” dedi.

DAHA ÖNCE DE HÜKÜMETE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Antalya’nın Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) tarafından yaptırılan hizmet binası, düzenlenen törenle açıldı. Törene AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, diğer oda ve borsa başkanlarıyla siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı. Törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu günlerde herkesin merak ettiği, konuştuğu asıl konunun piyasaların durumu olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu;

‘160 BİN TL ALACAĞIMIZ VAR’

“Devlet alacağına şahin, borcuna karga. Bizim devlete bir kuruş borcumuz olsa, bir saat geciktirsek hem ceza hem faiz ödüyoruz. Devlet 1985’ten bu tarafa KDV alacağımızı ödemiyor. Rakam ne, 160 milyar TL” dedi.

Bir önemli talep olarak da 1985 tarihinde KDV Kanunu’nun çıktığını, o günden bu yana özel sektör olarak, devletten birikmiş KDV alacakları olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu;

‘160 MİLYAR TL ALACAĞIMIZI ÖDEYİN’

“Devlet alacağına şahin, borcuna karga. Bizim devlete bir kuruş borcumuz olsa bir saat geciktirsek hem ceza hem faiz ödüyoruz. Devlet 1985’ten bu tarafa KDV alacağımızı bize ödemiyor. Rakam ne, 160 milyar TL. Diyoruz ki, bu KDV alacağımızı ödeyin bize. Bizim alacağımız, kamuya borcumuzu, onu hiç olmazsa oraya sayın. Şu devrede 160 milyar TL’nin eğer piyasalara bir girdiğini düşünün, ekonominin ne kadar canlanacağını tahmin edin. En azından o da olmazsa bankalara teminat olarak verebilme şansını bize tanısın diye talep ediyoruz. İnşallah bununla ilgili kısmı da çalışıyoruz” dedi.

‘İŞSİZLİK SİGORTASINDAN MAAŞLARI ÖDEYİN’

15 milyon istihdam eden 1.5 milyon TOBB üyesi nezdinde asgari ücret desteğinin devam etmesi, SGK primlerinin sıkıntılı olan devrede belli süre ertelenmesi ve işletme sermayesi olarak kullanılması taleplerinin hükümete iletildiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Sıkıntıda olan üyelerimizin işçi maaşlarının işsizlik sigortasından ödenerek, kısa çalışma ödeneğinin aktifleşmesi ki, bununla ilgili kanunumuz yürürlükte ve devreye girmesini istedik” diye konuştu.

HİSARCIKOĞLU’NUN TEKLİFİ KABUL EDİLMEDİ

Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan TOBB ve TESK başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kaynak: Sözcü

Etiketler:, , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER