SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / AKP’Lİ BELEDİYEDE MİLYONLUK İHMAL!..

AKP’Lİ BELEDİYEDE MİLYONLUK İHMAL!..

30 Ekim 2017 / Pazartesi 07:00

SAYIŞTAY: 6 MİLYON TL KAYIT DIŞI

SAYIŞTAY: İHALELER ADRESE TESLİM


Gaziosmanpaşa Belediyesi Sayıştay raporuna takıldı. 

Sayıştay, İller Bankası tarafından kuruma gönderilen genel bütçe vergi gelirleri payında İSKİ’ye aktarılan tutarın hatalı olduğunu tespit etti. 
 Belediyenin gelir kaybına uğratıldığına dikkat çekilen bölümde belediyenin tutara herhangi bir itirazda bulunmamasına da vurgu yapıldı.
“BELEDİYE FARKINDA DEĞİL”
Buna göre belediyeye 2016 yılında 1 milyon 435 bin 799 TL eksik tutar yattı.
Belediye, Sayıştay tespit edene kadar eksik tutarın farkına bile varmadı. 
Belediye cevabında eksik yatırılan tutarın tahsili için İSKİ ve İller Bankası’na gerekli yazışmaları yapacağını belirtti.
“İHALELERDE FIRSAT EŞİTLİĞİ YOK”
Sayıştay raporunda, 13 Nisan 2015 tarihinde yapılan “01.05.2015-30.04.2018 Dönemi Çöp Toplama Nakli ve Genel Temizlik Hizmet Alımı” işine ait ihalede fırsat eşitliği yaratılmadığı ve kaynakların verimli kullanılmadığına vurgu yapıldı. 
“ADRESE TESLİM İHALE”
Raporda belediyenin yaptığı ihale için 4 şirketin teklif verdiği ancak teknik şartnamede istenilen yol süpürme aracı hakkında “yaklaşık 1 sayfalık özellikleri yazılarak neredeyse doğrudan doğruya belli bir markaya gönderme” yapıldığına dikkat çekildi. 
“İHALE TUTARI YÜKSEK”
Raporda 3 firmanın talep edilen özellikleri taşımadığından değerlendirme dışı bırakıldığı anlatılarak “diğer teklif sahiplerine göre çok daha yüksek fiyatla ihale edilmesine neden olduğu” ifade edildi. 
Belediye cevabında herhangi bir marka ve model belirtilmediğini, teknik özelliklerine göre en verimli çalışacak araçların tespit edildiğini söyledi.

“6 MİLYON TL KAYIT DIŞI”

Bankalarda bulunan tutar ile muhasebe kayıtlarının örtüşmediği belirtilen raporda, toplam 6 milyon 91 bin 906 TL’nin banka hesaplarında bulunmasına rağmen muhasebe kayıtlarında yer almadığı vurgulandı. 
Belediye Sayıştay’a verdiği cevapta, bazı hesapların Dönüşüm Projeleri kira hesapları olduğunu ve bu hesapların bütçe hesaplarından ayrı tutulduğunu söyledi. 
Bazı hesapların da kullanılmadığını ifade eden belediye hesaplar arasındaki tutarsızlıkların düzeltileceğini anlattı.

Kaynak: Cumhuriyet

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER