Genel
13 Eylül 2017 ( 2299 görüntülenme )

MİROĞLU FENA DÖKÜLDÜ... AKP ŞAŞKIN!..

AKP'li Orhan Miroğlu, peşmerge başı Barzani'nin yapacağı 'Kürdistan' referandumuna tam destek verdi. 


Miroğlu, "bu bir heyula değil, bunda korkulacak bir şey yok" dedi.

AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Irak'ın kuzeyi için yapılacak bağımsızlık referandumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sputnik'e konuşan Miroğlu, referandumun yapılacağını düşündüğünü kaydederek "Referandumda korkulacak bir şey yok. İlişkilerin muhtemelen yine yolunda devam edeceğini düşünüyorum, devam etmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Miroğlu, şöyle konuştu:

"BUNDA KORKACAK BİR ŞEY YOK"

"Bunu bir heyulaya döndürmek doğru bir tutum değil. Sanki bir hani bu Karl Marx'ın Komünist Manifesto'da söylediği bir şey var; Avrupa'da bir heyula dolaşıyor, komünizm heyulası falan. Bu bir heyula değil. "

"FEDERAL KÜLTÜR YOK, İŞLEMİYOR"

"Temel sloganları partinin şuydu; Irak'a demokrasi Kürdistan'a otonomi. Şimdi bu işgal ile birlikte sanki gerçekleşir gibi oldu ve yeni bir tecrübe ortaya çıktı, federal bir tecrübe. Tabi herkesin bildiği gibi federal tecrübeler geniş demokrasilerde ancak başarıya ulaşabiliyor.Yani federal kültür gerekiyor bunun için, federal kültürde karşı tarafın taleplerini özümsemek gerekiyor, empati yapmak gerekiyor. Bu da ancak gelişkin demokratik sistemlerde olur." 

"BU FEDERAL YAPI UZUN ÖMÜRLÜ OLMAZ"

"Maalesef dış dinamiklerin zorlamasıyla kurulan federal yapılar uzun ömürlü olamıyor. Burada da bu tecrübe edildi. Bu tecrübede neydi? Amerikalıların öncülüğünde daha doğrusu fikir danışmanlığında diyelim bir anayasa oluştu. Kürtler o anayasayı yeterli bulmadılar, Irak anayasasından bahsediyorum, kendi anayasalarını yaptılar. Tabi ki merkezi hükümet o dönemde bu yerel anayasa yani Kürdistan Federal Bölgesi'nin bir biçimde anayasası diyebileceğimiz anayasaya herhangi bir tepki falan da koymadılar."


Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ