SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / AKP’li YSK Temsilcisinden CAN SIKICI AÇIKLAMA!

AKP’li YSK Temsilcisinden CAN SIKICI AÇIKLAMA!

21 Nisan 2017 / Cuma 08:21

AKP’nin YSK Temsilcisi YSK’nin skandal ‘mühürsüz oyları geçerli sayma’ kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Kanunlar bazen hukuka uygun olmayabilir” ifadelerini kullandı.

AKP YSK Temsilcisi Recep Özel, RS FM’de Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtladı.

16 Nisan referandumunda mühürsüz oyları geçerli sayma talebinde bulunan ve talebi YSK tarafından kabul edilen AKP YSK Temsilcisi Recep Özel skandal bir açıklamaya imza attı. Özel, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasına ilişkin, “Kanunlar bazen hukuka uymayabilir, kanun maddeleri adil olmayabilir” dedi.

“KANUNLAR HUKUKA UYMAYABİLİR”


Özel, “YSK’nın iptal kararıyla ilgili bir tereddüdümüz yoktu. Çünkü referandumun iptalini gerektirecek hiçbir bulgu ve husus yoktu. Önemli olan seçmenin iradesi. Kanun devleti mi olacağız, hukuk devleti mi? Kanunlar bazen hukuka uymayabilir, kanun maddeleri adil olmayabilir. Burada YSK hukukun gereğini yerine getirmiştir. Merak etmeyin önümüzdeki süreçte zaten seçim kanunları tamamen değişecek. Değişmesi lazım” şeklinde konuştu.

‘EĞİTİM YETERSİZ OLABİLİR”

“Seçim günü birçok mühürsüz oy pusulalarının ve zarflarının kullanıldığı bilgisi geldi. Bunun altını çizerek söylemek gerekir, ilk defa bu seçimde sandık kurulu başkanları kurayla belirlendi. Eskiden bunlar devlet memurları arasından seçiliyordu. Seçilen kişiler içinde yeterince eğitim verilmemiş arkadaşlar olabilir. 


“ZAMAN YETİŞMEMİŞ OLABİLİR”

“Geçen seçimde oy torbaları sandık kurulu başkan ve üyelerine 48 saat önce iletilmişken, bu seçimde bazı güvenlik sebepleriyle seçim sabahı gönderildi. O yüzden sandık görevlileri, oy pusulalarının hepsini mühürleyememiş olabilir. Mühür şekli bir unsur. Gerçek bir seçmene fligranlı, sahtesi yapılması mümkün olmayan bir oy pusulası verilmişse asıl olan seçmenin iradesini korumaktır” dedi ve ekledi, “Sahte oy pusulasıyla ilgili hiçbir iddia yok, herkes oy pusulalarının gerçek olduğunda hemfikir”…

“MÜHÜRSÜZ OY PUSULASINI YOK SAYAMAZDIK”


Özel, “Asıl olan seçmen iradesini korumak. Halkın oyuna sahip çıkmak sandık kurulunun ve YSK’nın görevi. Seçmenin kabahatinin olmadığı, fligranlı, sahtesi yapılması mümkün olmayan bir oy pusulası verildiği bir durumda, esas unsur olan oy verme hakkı ve yönetime katılma istek ve arzusunu yok saymak seçmen iradesine saygısızlık olur” dedi.

“BÜYÜK TARTIŞMALARIN ÖNÜNE GEÇTİK”


Tutanak tutulsaydı da ne kadar oy pusulasının mühürsüz olduğu bilinseydi iyi olmaz mıydı’ sorusuna ise, Özel, “Eğer oylar sayıldıktan sonra YSK böyle bir karar verseydi çok daha tartışmalı olurdu. Oylar daha sisteme düşmeden, kimin ne oy aldığı belli olmadan karar vermekle çıkması muhtemel büyük tartışmaların önüne geçti” diyerek cevap verdi.

‘YURTDIŞINDAKI MÜHÜRSÜZ OYLARIN KANÜL KARARI DEĞİŞTİRİLİR”

Türkiye’de mühürsüz oy pusulalarının kabul edilip, yurtdışı oylarının iptal edilmesi kararını da değerlendiren AKP’nin YSK’deki temsilcisi Özel, “O karar şu anda İl Seçim Kurulu’na gitti, orada o karar kaldırılır. Sadece 4 oy torbasında sorun oldu. YSK kararı doğrultusunda iptal edilir” dedi.

‘YSK SEÇMEN İRADESİ İÇİN HER KARARI ALABİLİR’

AKP’li Recep Özel, “Asıl olan seçmenin iradesinin sandığa doğru olarak yansıması mı, değil mi? YSK, seçmen iradesinin doğru bir şekilde yansıtılması için her türlü kararı almaya yetkilidir. Bunda hiçbir tereddüt yok” şeklinde konuştu.


Kaynak: cumhuriyet

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER