SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Akşener: YA YAPILACAK YA YAPILACAK!

Akşener: YA YAPILACAK YA YAPILACAK!

8 Aralık 2016 / Perşembe 10:58

Meral Akşener çok iddialı konuştu.

  Olağanüstü kurultay yapılması için imza toplayacağını açıklayan MHP’li Meral Akşener, Yeniçağ gazetesini ziyaret ederek, gazetenin yönetici ve yazarlarına gündeme dair açıklamalarda bulundu .

MHP’nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı 11.9 oy oranının bir başarısızlık olduğunu belirten Akşener, “Bu yapı bütün karar ve yetkilerini Genel Başkan’a vermişse; o yetkileri kullanan bunun sorumluluğunu almak zorundadır” diye konuştu.

“Demokratik hakkımız”


Olağanüstü kurultayı toplamanın artık bir zorunluluk haline geldiğini vurgulayan Akşener
, “Mesele Meral veya bir başkası meselesi değil. Delegenin karşısında hepimiz bir tartılalım. Biz demokratik bir hakkın kullanımı için yola çıktık” dedi.

“Kimse engel olamaz”


Akşener ‘kongre yapılmaz’ söylentilerine karşı da şunları söyledi:
Bir siyasi partinin en üst organı kurultay ve delegelerdir. Yeterli imza toplanırsa olağanüstü kurultayı kimse engelleyemez. Kimse ne mahkemeye gidebilir, ne de başka bir yere.  

“Yetkisini tam kullanan sorumluluğu da almalı”


MHP’nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı 11.9 oy oranının bir başarısızlık olduğunu belirten Akşener,
“Bu yapı bütün karar ve yetkilerini Genel Başkan’a vermişse; o yetkileri kullanan bu sorumluluğu almak zorundadır” dedi. Akşener, bu kurultayı yapmak zorunda olduklarını öne sürerek, “Mesele Meral veya bir başkası meselesi değildir. Delegenin karşısında hepimiz bir tartılalım. Biz demokratik bir hakkın kullanımı için yola çıktık” açıklamasını yaptı.

“İktidar alternatifi MHP”


Akşener, önce bir istişare dönemi geçirdiğini kaydederek, şöyle dedi:
“Arkadaşlarımla bir araya gelerek ne yapabileceğimizi konuştuk. 11.9 bir başarısızlıktır. MHP’nin doğru bir iletişim ve çok çalışmakla iktidar olma hedefinde başarılı olacağını düşünüyorum. Devlet Bahçeli’nin açıkladığı TBMM’nin içinde 5. parti oluşturulması planının asla başarılı olmayacağına inanıyorum. İktidarın tek alternatifi MHP’dir. Bunun yolu parti içi demokrasiyi işletmektir. Bizde şu an dikey hiyerarşi var. Yola çıkmadan önce çok geniş alanlarda istişarelerde bulundum. Ondan sonra bütün il başkanlarını tek tek arayarak bilgilendirdim.”

“Çözüm üreten gelenek”


Geçtiğimiz gün İstanbul’da düzenlediği basın toplantısı ile yaptığı açıklamasının ardından üst kurul delegelerini telefonla aramaya başladığını söyleyen Akşener, şöyle devam etti
: “Destek isteme dışında onlardan görüş de alıyorum. Büyük bir heyecan gördüm. Ben çok mutlu oldum. Bütün bunları yaparken karşımdakilerin kullandıkları dildeki estetiği, feraseti anlatabilmem mümkün değil.

Ülkücü hareket, Türkiye’de yanlış bir şekilde tanıtılmakta. Esasında  Ülkücü hareket Türkiye’de okumuş, yazmış insanlardan oluşan ve çözüm üreten geleneğe sahip bir yapılanmadır. Ülkücü hareketin bu nezaketini keşke herkes görebilse.” Akşener, MHP’de bir kadının Genel Başkan olmayacağı şeklindeki iddiaları da şöyle değerlendirdi:


“Kadınlar hareketlendi”


“Kadınlar hareketlenmiş durumda. Yöneticilerimizin anneleri, eşleri, kızkardeşleri de buna dahil. Göreceğiz tabii sonuçları.” Kadın seçmenlerin MHP’ye soğuk bakması konusunda bir soruyu ise Akşener, şöyle yanıtladı: “Biz onu aşmaya başladık. Kadınlar ve gençler gerçekten iktidar istiyorlar. Bu iktidar döneminde bürokraside özellikle kadınlar açısından çok acılar yaşanmış. Partimizde çok donanımlı, iyi yetişmiş gencecik bir nesil var. Herkes sokağa çıkıp MHP’nin iktidar olması için çalışacak.”


“Siyasette kadın algısı”


Meral Akşener, Türk siyasetinde kadınlar için yanlış bir algılama olduğunun altını çizerek
, “Bunu düzeltmeliyiz. Kadından yola çıkarak, Genel Başkan’dan tutun da ‘şu olmaz, bu olmaz’ deniyor. Halbuki siyasette biz kendimizi kadın olarak veya etnik, dini bir kimlikle tanımlamadık. Dava ile tanımladık. Kadınların ve gençlerin karar mekanizması ve süreçlerinde yer almasını da sağlamalıyız. Bir çok yerde partimize üye olunmakta sorunlar yaşanıyor. Her ilçede, her beldede üye seferberliği başlatmalıyız” dedi.

Akşener, Alparslan Türkeş ve ekibince 1965 yılında yazılan 9 Işık İlkeleri’nin bugün için de ne kadar geçerli olduğunu anlatarak, bunları uygulamak için iktidar olunması gerektiğine vurgu yaptı ve şunları söyledi:
“Öncelikli işimiz olağanüstü kongreyi başarabilmek. Diğer iki arkadaşımız da Sinan Oğan ve Koray Aydın imza toplayacak. Ortak bir hukuki metin üzerinden imza toplanacak. İmza toplayanların hukukçuları bunları birleştirerek genel merkeze sunacaklar. Kongre yapılmayacak diye söylentiler var. Bir siyasi partinin en üst organı kurultaydır. Kurultay’ı oluşturan da delegelerdir” açıklamasını yaptı.

“Tabanla inatlaşmak”


Akşener, Kurultay’ın toplanacağına dair inancının tam olduğunu belirterek
, “Delegelerden toplayacağımız imza oranı da bu Kurultay’ın olup olmayacağının bir göstergesi olacak. Makul bir oranda imza toplanırsa bu Kurultay’ı kimse engelleyemez. Kimse ne mahkemeye gidebilir, ne de başka bir yere. Kurultay’da kim seçilirse de ona saygı duyarım. Ben Kurultay’ın arızasız yapılacağına inanıyorum” dedi.

Akşener’in, kendilerinin partiden ihraç edileceği söylentilerine karşı cevabı ise şöyle oldu:
“Bizim ihracımız tabanın iradesi ile inatlaşmak olur. Ben kimseyi incitmeyeceğim, geçmişten konuşmayacağım. Kuvvetle inandığım şu: Bu Kurultay toplanacak, tüzük değişecek ve seçim yapılacak.” 

“Taban gereğini yapar”


Akşener, imza toplayan üç kişinin içinden kimin aday olacağının aralarında konuşulup, konuşulmadığı veya hangi yöntemle belirleneceği konusundaki sorulara ise şu yanıtı verdi
: “Bizim içimizden hiç kimse birbirine ‘Sen şöyle geri dur’ diyen olmaz. Böyle bir gayretin içinde olan bizler birbirimize ’Sen şöyle dur’ diyemeyiz. Delegenin vereceği evrak üzerinden de bir belirleme olmaz. Kimin aday olacağını da bu süreç içinde taban ve delegelerin tutumu belirler. MHP’deki kardeşlik hukukunu zedeleyecek tavırlar bizden çıkmayacak.”

Akşener, 1 Kasım seçimlerinde aday gösterilmediğini hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ama ben bunu problem haline getirmedim. Hatta problem haline getirmememi de göğüslemek zorunda kaldım. ‘Sen de hiç bir şeye tepki vermiyor, sessiz kalıyorsun’ diye eleştirenler oldu.”

Kaynak: Yeniçağ 

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER