SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / Almanya ÇALKALANIYOR…

Almanya ÇALKALANIYOR…

4 Ocak 2019 / Cuma 19:16
Siber...

Almanya’da aralarında Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’in de bulunduğu yüzlerce siyasetçinin bilgisayarına siber saldırı düzenlendi.

Berlin Brandenburg Radyo Televizyon Kurumu RBB’nin haberinde kişisel verilere yönelik düzenlenen ve kaynağı belli olmayan saldırılarda kredi kartı ve iletişim bilgileri ile özel görüşmelerin ele geçirildiği ifade edildi.

‘AĞIR BİR SALDIRI’

Siber saldırıya uğrayanlar arasında çok sayıda gazeteci, şarkıcı ve sanatçının da olduğu vurgulandı. Alman hükümeti, kişisel verilerin Twitter üzerinden ifşa edilmesini “ağır bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Adalet Bakanı Katarina Barley bugün yaptığı açıklamada, bilgileri sızdıranların en kısa sürede ortaya çıkarılması ve bunu hangi olası siyasi amaçla yaptıklarının aydınlatılması gerektiğine dikkat çekti. Barley, “Suçluların ve onların azmettiricileri ülkemizde neyin tartışılacağına karar veremez” diye konuştu.
Bakan saldırıyı düzenleyenlerin “demokrasi ve demokratik kurumlara olan güveni zedelemek istediğini” belirtti.

ÜST DÜZEY SİYASETÇİLER

Saldırıya maruz kalan milletvekilleri ve diğer siyasetçilerin telefon numaraları, kredi kartı ve iletişim bilgilerinin sosyal medya üzerinden ifşa edildiği aktarıldı. Alman medyasında yer alan diğer bilgilere göre CDU ve CSU’dan 405, SPD’den 294, Yeşiller’den 105, Sol Parti’den 82 ve FDP üyesi 28 kişinin özel bilgilerinin ele geçirildiği tahmin ediliyor.

Siber saldırılarda Federal Mecliste grubu bulunan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Sol Partinin bu saldırılardan etkilendikleri Almanya için Alternatif (AfD) partisinin ise etkilenmediği belirtildi.

Kaynak: Sözcü

Etiketler: , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER