Politika
12 Eylül 2017 ( 356 görüntülenme )

ALMANYA DURMUYOR... MALİ KISITLAMA!..

AB Komiseri Oettinger: Türkiye'ye mali yardımlar kısılacak 


Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde duraksama olduğunu söyleyen AB’nin Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, mali yardımları kısacaklarını açıkladı.

DW Türkçe'nin aktardığına göre, AB’nin Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyük çoğunun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasına karşı olduğunu, ancak son dönemdeki gelişmeler nedeniyle, Türk hükümetinin yararlanabileceği mali yardımları kısacaklarını açıkladı.

AB ÜLKELERİ ARASINDA TÜRKİYE KONUSUNDA UZLAŞI YOK

Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin askıya alınıp alınmaması konusunun,ekim ayındaki AB liderler zirvesinde konuşulacağını belirten Oettinger, bu konuda AB üyesi ülkeler arasında uzlaşı olmadığına dikkat çekti.

Geçen hafta, AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Estonya'nın başkenti Tallinn'de bir araya geldiğini, sadece Almanya ve Avusturya’nın Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakerelerine son verilmesi yönünde görüş belirttiğini kaydeden Oettinger, “Bu şu anlama geliyor: Halihazırda pek çok ülke, makul nedenlerle, müzakerelere son verilmesini istemiyor. Bu konuda bir uzlaşı yok” dedi.

Türkiye'deki son gelişmeler nedeniyle AB'nin zaten yeni müzakere başlıkları açmayı planlamadığını vurgulayan Oettinger, şöyle devam etti:

'MALİ KAYNAKLAR KISILACAK"

“Zaten halihazırda gerçek anlamda müzakereler de yapılmıyor. Türkiye’ye aday ülkelere sağlanan mali yardımlar kapsamında verilen kaynağı kısacağız. Müzakere sürecinde fiili duraksama söz konusu. Ama müzakerelerin resmi olarak sona erdirilmesi halinde yanlış bir mesaj verilmiş olunur. Bu sadece Sayın Erdoğan’a, ‘Avrupalılar bizi istemiyor’ deme fırsatı verir. Ben bu karşılıklı ithamların, suçlama oyununun yanlış olduğu kanaatindeyim.”

Türkiye’nin AB üyeliğinin şu an için gündemde olmadığını ancak tüm köprüleri de yıkmak istemediklerini vurgulayan Oettinger şunları kaydetti:

'TÜRKİYE İLE KÖPRÜLERİ YIKMAK İSTEMİYORUZ"

“Erdoğan’ın açıklamalarına çok kızabilirsiniz. Bu açıklamalar küstahça ve yanlış. Ama biz komşuyuz ve öyle kalacağız. Ayrıca Türkiye’de AB ile ortaklığı isteyen genç bir nesil var. Türkiye'nin yüzde 48'i de Anayasa değişikliğinden yana değil. Bunu da gözardı edemeyiz. Ben bu nedenlerden ötürü, Türkiye’deki milyonlarca gence, iyi komşuluk ilişkileri içerisinde yaşamak istediğimizi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Tüm köprüleri yıkmak istemediğimizi göstermeliyiz.”

'ERDOĞAN'I SAYGISIZ BULUYORUZ'

Oettinger, “Bu kapsamda yapılan görüşmelerde Türk temsilcilerine rahatsız olduğumuz her şeyi büyük bir açıklıkta söyleyebiliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanlış bir istikamette olduğunu, hatta onu saygısız bulduğumuzu iletiyoruz” şeklinde konuştu.

'MİLYONLARCA EURO TUTARINDA YATIRIM DURDURULDU'

Son gelişmeler sonrasında, Avrupalı birçok yatırımcının Türkiye’deki yatırımlarını durdurduğunu ya da yatırımları artırma planlarına son verdiklerini söyleyen Oettinger, “Milyonlarca euro tutarında yatırımlar söz konusuydu. Hepsi durduruldu. Bu şu demek: Erdoğan, ülkesinin ekonomik geleceğini, genç nesillerin geleceğini, en az önümüzdeki on yılını heba ediyor, tahrip ediyor” görüşünü savundu.

Kaynak: Sputnik News/ DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ