SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / ALMANYA SEÇİMİNDE MERKEL DAMGASI

ALMANYA SEÇİMİNDE MERKEL DAMGASI

24 Eylül 2017 / Pazar 03:03

Merkel: Stratejik hedeflerimize ulaştık

Almanya’da seçimlerin ardından yeni bir siyasi tablo netleşiyor. Ağır kaybına uğrayan Sosyal Demokratlar koalisyondan çekiliyor. Zafer konuşmasını yapan Merkel ise “Stratejik hedeflerimize ulaştık” dedi.
Seçimle ilgili öne çıkan bilgiler:
· Sandık çıkış anketlerine göre, Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) oy oranı yüzde 32,7. Bu oran partinin 1949 sonrası elde ettiği ikinci kötü sonuç.
· Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı yüzde 20,2 oldu, parti tarihinin en kötü sonucunu aldı.
· Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) yüzde 13,4 oy oranı alarak Federal Meclis’e girmeyi başardı; AfD Federal Meclis’teki en büyük üçüncü parti oldu. 
· Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10,5 oy oranına ulaşarak Federal Meclis’te yeniden temsil edilmeye hak kazandı. 
· Yeşiller’in oy oranı yüzde 9,4; Sol Parti’nin oy oranı ise yüzde 8,9 oldu. 
Merkel zafer konuşmasını yaptı
Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel partisinin seçimden zaferle çıktığının kesinleşmesinin ardından seçmenlere seslendi. Partisinin seçimde stratejik hedeflerine ulaştığını belirten Merkel, “Biz en büyük gücüz, hükümeti kurma görevi bize verildi ve bir karşı hükümet kurulamaz” dedi. 
Merkel, yüzde 33’ten daha iyi sonuçlar almayı umduklarını ancak sağ-popülist AfD’nin meclise girmesi sonrası kendilerine “büyük bir görev” düştüğünü belirtti. 
Hristiyan Birlik partileri (CCU/CSU) bu seçimlerde tarihinin en kötü ikinci sonucunu elde etti.

Seçimlerde ağır oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti’nin genel başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı açıklamada yenilgiyi kabul etti. Taraftarlarına desteği için teşekkür eden Schulz, “Alman sosyal demokrasi tarihi açısından ağır ve acı bir gün olduğunu” söyledi.

Kaynak: DW Türkçe

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER