SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / ALTI GÜNDE KATLAMALI BORÇ!

ALTI GÜNDE KATLAMALI BORÇ!

6 Ağustos 2018 / Pazartesi 16:39
Şirketler...

Türk Lirasının dolar karşısındaki değer kaybı özel sektörü de vurdu. Toplamda 6 işlem günü içerisinde Türk şirketlerinin üzerindeki dış borç yükü TL bazında 91 milyar TL arttı.

6 GÜNDE 91 MİLYAR TL BORÇ

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, banka dışı firmaların net döviz açık pozisyonu mayıs ayında 217.3 milyar dolar seviyesindeydi. Bugün ise Dolar/TL 5.19’u aştı, yani döviz açık pozisyonu TL bazında 1 trilyon 127 milyar TL’ye ulaşmış durumda. BBC’nin haberine göre, toplamda 6 işlem günü içerisinde Türk şirketlerinin üzerindeki dış borç yükü TL bazında 91 milyar TL artmış oldu.

Habere göre, benzer bir tablo 12 ay içerisinde geri ödenmesi gereken kısa vadeli dış borç için de geçerli. Mayıs sonu itibarıyla 123,3 milyar dolar seviyesinde bulunan Türk şirketlerin kısa vadeli dış borç stoku, TL bazında son 6 işlem gününde TL bazında 51.4 milyar TL arttı.

“BRUNSON KRİZİ’

TL üzerindeki son satış baskısında ABD’nin İzmir’de ev hapsinde tutulan Papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması karşılığında uygulamaya koyduğu yaptırımlar ana faktörlerden birisi olarak görülüyor. Her ne kadar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ABD’deki mal varlıklarının dondurulması kararı sembolik bir adım olarak algılansa da, piyasalarda ABD-Türkiye ilişkilerinin geldiği nokta ve yeni yaptırım riski TL cinsi varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. TL’deki değer kaybı, döviz cinsi borç yükü bulunan Türk özel sektörü açısından da olumsuz bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Kaynak: BBC/ Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER