Ekonomi

Ankara İzmir İstanbul.. ‘Sesler Yükseliyor’

İşçiler, ‘Susma haykır; zamlara, adaletsiz vergilere, asgari yaşama hayır’ diyerek meydanlara indi. Geçim derdiyle boğuşan işçiler, iktidara seslenerek taleplerini dile getirdi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi işçiler art arda gelen zamlar ve vergi artışlarını protesto etmek için Ankara Ulus ve İstanbul Beşiktaş başta olmak üzere birçok şehirde meydanlara indi.

ANKARA’DA ULUS
Ankara Ulus’ta basın açıklamasını yapan DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Susmuyoruz, haykırıyoruz. Enflasyonun sıfıra düştüğünü ilan edenlerin masallarına karnımız tok. Çarşıda, pazarda, markette, faturalarda karşı karşıya kaldığımız gerçeğini biz biliyoruz. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu düzene karşı gelirde adalet vergide adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL BEŞİKTAŞ
İstanbul Beşiktaş’taki basın açıklamasını ise DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptıÇerkezoğlu, *Ne zorluklar yaşadığımızı biz biliyoruz. Bu zamlarla, bu vergilerle geçinemiyoruz. Enflasyonun sıfıra düştüğünü ilan edenlerin masallarına karnımız tok. Çarşıda, pazarda, markette, faturalarda karşı karşıya kaldığımız gerçeği bir biz biliyoruz. Düşük gösterilen TÜİK enflasyonu yüzünden alım gücümüzü her gün daha fazla kaybediyoruz. Türk Lirası değer kaybettikçe biz her gün daha fazla yoksullaşıyoruz” diyerek tepkisini gösterdi.

İZMİR’DE GREV ÇAĞRISI


Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı sendikaların üyeleri İzmir’de art arda gelen zamları ve vergileri protesto etti. Genel grev çağrısı yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “TÜRK-İş’e, Hak-İş’e, memur sendikalarına çağrı yapıyoruz; biz genel grevi, genel direnişi örgütlemeye hazır mıyız? Kendilerine sendika diyenlere çağrımız; genel grev, genel direniş” dedi.

SESLER YÜKSELİYOR
İşçiler, ‘Bu ücretlerle, bu vergilerle geçinemiyoruz. Ücretlerimiz artsın, vergi yükümüz azalsın’ yazılı pankart ve ‘Grev haktır engellenemez’, ‘Cebimiz uzanan elleri uyarıyoruz’, ‘Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz’ yazılı dövizler açarak, ‘Yapılan zamlar geri alınsın’, ‘Vergide adalet, gelirde adalet’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’, ‘Kaşıkla verdiniz kazanla aldınız’, ‘Zam, zulüm, işkence işte AKP’ şeklinde sloganlar attı.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu