SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / Anne Baba Çocuk… KALP ÇARPINTISI NEDİR?

Anne Baba Çocuk… KALP ÇARPINTISI NEDİR?

30 Aralık 2017 / Cumartesi 08:21
Kalp ritim bozukluğunun tanısında ne tür güçlükler var?

Ritim bozuklukları çok çeşitlidir, bu yüzden tedavilerinin çok farklılık gösterir ve bazıları hayatı tehdit eder. Bu nedenle doğru tanıyı koymak hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Bazen hastalar gereksiz yere uzun yıllar ilaç alabildikleri gibi, bazen da uygun tedavi almadıklarından kaybedilebilirler. Aritmi hastası çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli, varsa ritim bozukluğunun esas nedeni ortaya konulmalı ve tedavi buna göre planlanmalıdır.

Tedavi yöntemleri, etkinliği ve yan etkileri nelerdir?

Tedavide öncelikle altta yatan bir neden varsa ortadan kaldırılmalıdır. Tedavide antiaritmikler denilen bazı ilaçlar kullanıyoruz. Hangi ilacın hangi hastada kullanılacağı, tedavinin ne kadar sürdürüleceği uzmanlık işidir. İlaçlar genellikle baskılama tedavisidir. Yan etkileri genellikle fazladır, bu yüzden yakın takip edilmelidirler. Bazı ritim bozukluklarının tedavisinde elektrofizyolojik yöntemler daha etkilidir.

Aritmi tedavisinde elektrofizyolojik yöntemlerin önemi nedir?

Aritmi tedavisinde Elektrofizyolojik çalışma ve RF kateter ablasyonu, genellikle hastayı kronik ilaç kullanımından kurtarır. Bu tedavinin önemli bir yan etkisi yoktur. Tedavi elektrofizyoloji laboratuvarında ve ortalama 1-2 saat içinde tamamlanır. Hasta ertesi gün normal yaşamına döner.

Kalp pili ve defibrilatörler (ICD) ne amaçla kullanılır, hastaların yaşam kalitelerini nasıl etkiler?

Kalp pilleri genellikle "bradiaritmilerin" tedavisinde yani kalp ritminin aşırı yavaşlaması ya da kalp bloku gelişmesi durumlarında kullanılır. Bradiaritmiler geçici bir nedene bağlı değilse genellikle ilaç tedavisinden yarar görmez ve kalp pili (pacemaker) takılması gerekir. Bazı taşiaritmiler (Ventrikül taşikardisi veya ventrikül fibrilasyonu gibi) ilaç tedavisine yanıt vermez. Bazılarının RF ablasyonu da mümkün değildir. Bu hastalara kardiyak defibrilatör takılması gereklidir. Bu cihazlar da kalp pillerine benzer, ancak şok enerjisi vererek hayatı tehdit eden ritmi sonlandırıp normale çevirerek hayat kurtarırlar.

Kalp pili, ICD ve elektro fizyolojik uygulamalarının kalitesini neler belirler?

İşlemin kalitesini iyi bir ekipman, bu konuda iyi eğitim almış, iyi merkezde yetişmiş elektrofizyoloji uzmanı belirler. Ritim bozukluğu kardiyolojinin en kompleks konularından bir tanesidir. Aritmolog çok sabırlı, çok dikkatli uzun soluklu olmalıdır.

Kaynak: memoroial

Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kalp çarpıntısı, heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketiminin bir sonucu olabildiği gibi kalp ritim bozukluğu (aritmi) belirtisi de olabilir.

Kalp çarpıntısının hangi durumda tehlikeli olduğu ise kardiyoglar tarafından belirlenmelidir. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi, hakkında bilgi verdi.

Kalp Çarpıntısı Nedir?
Kalp atışınızın normalden daha hızlı veya rahatsızlık verici bir şekilde hissedildiği zamanlarda ‘’kalp çarpıntım var’’ diyebilirsiniz. Kalp hızının üst sınır olan 100’den 140 üstü değerlere çıkması olarak görülen kalp çarpıntısında (taşikardi) en kısa zamanda uzman doktora danışmalısınız.

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER