SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Hava Bozuyor: ‘Ceza Yağmuru’

Hava Bozuyor: ‘Ceza Yağmuru’

27 Aralık 2019 / Cuma 15:48
Çölaşan,doğru,ulu,hapis

Sözcü gazetesi yönetici, yazar ve çalışanlarının, “FETÖ’nün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla beraber bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla yargılandıkları dava karar açıklandı. Gazeteci- Yazar Necati Doğru ve Emin Çölaşan 3 yıl 6 ay 15 gün, yargılanan diğer isimler ise çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.

DURUŞMA BAŞLADI

İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Emin Çölaşan ve muhabir Gökmen Ulu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; diğerler sanıklar ise duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma savcısı, daha önce verdiği esas hakkındaki mütalaayı tekrar etti.

ÇÖLAŞAN: ‘BOŞ BİR DAVA’
Mahkeme heyeti sanıklara son sözlerini sordu. İlk olarak Emin Çölaşan söz aldı. Çölaşan, haklarında açılan davanın boş bir dava olduğuna dikkat çekerek, “Aleyhimize ne belge ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum” dedi.

DOĞRU: ‘DİN VE ALLAH TÜCCARLARI’
Necati Doğru ise son sözlerinde, “Benimle ilgili olarak bilerek ve isteyerek FETÖ’cü örgüte yardım iddiasını kanıtlayacak belge somut olarak yoktur. Din ve Allah tüccarı insanlarla bir arada olmamız mümkün değil” diye konuştu.

GÖKMEN ULU: ‘ADALET İSTİYORUM’

Gökmen Ulu da haklarındaki dayanıksız iftiraların çürütüldüğünü belirterek, “Hukuka aykırı suçlama ile mağdur edildik. Bir an önce adaletin tecelli etmesini, beraatimi istiyorum” ifadelerini kullandı. Yargılanan diğer isimlerde beraatlerini talep etti. Son sözlerinden ardından mahkeme heyeti karar için 1 saatlik ara verdi.

SÖZCÜ YAZARLARINA HAPİS

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Emin Çölaşan’a ve Necati Doğru’ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Metin Yılmaz’a 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin’e 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı’ya 2 yıl 1 ay, Gökmen Ulu’ya 2 yıl 1 ay, gazetenin muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrıldı. Mahkeme, Sözcü gazetesi eski çalışanı Mediha Olgun’un ise beraatına hükmetti.

Kaynak:Cumhuriyet

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER