Güvenlik
23 Mayıs 2017 ( 1824 görüntülenme )

BAK SEN ŞU ORDUYA!.. BARZANİ İŞİ FENA İLERLETTİ...

BARZANİ, YEZİDİLERDEN ORDU KURUYOR

Peşmerge Bakanlığı bünyesine alınan Ezidhan Savunma Gücü savaşçıları askeri eğitime başladı. Askeri eğitim, Ezidhan Savunma Gücü'nün Şengal'in Sınune nahiyesindeki karargahında yapılıyor.

Rûdaw'a konuşan Medine Hıdır Halef adlı kadın savaşçı, kardeşleriyle birlikte vatan topraklarını savunma için eğitim aldıklarını ifade ederek, “Artık topraklarımızın işgal edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Bin savaşçısı olan Ezidhan Savunma Gücü, bölükler halinde 35 günlük eğitimden geçecek. Peşmerge Bakanlığı bünyesinde ise Ezidhan Savunma Tugayı ismiyle yer alıyor.

Peşmerge komutanı Abdurrahman Nuri, Peşmerge Güçleri Duhok Piyade Eğitim Merkezi'nden 15 subay ve 14 askeri danışmanın Ezidi savaşçıları eğitmek amacıyla görevlendirildiğini belirtti. 

Ezidhan Savunma Gücü Komutanı Haydar Şeşo, eğitimler tamamlandıktan sonra Peşmerge Bakanlığı tarafından birliklerin görev yerlerinin belirleneceğini ifade etti.

Eski Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Merkez Kurul Üyesi olan Haydar Şeşo, IŞİD'in Şengal bölgesine saldırdırmasında sonra Şengal Dağı'nda Şerefdin Mezarı yakınında örgüte karşı direndi. 

"Şeşo, etrafında toplanan bir grup Ezidi’den askeri bir güç kurdu".

Peşmerge Bakanlığı, bir yıl aradan sonra 12 Mart'ta resmi olarak söz konusu güçte yer alan bin savaşçıyı bünyesine aldı.

Kaynak: Rudaw

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ