SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / BAKAN KONUŞTU… AKP’DE ZARRAP TELAŞI…

BAKAN KONUŞTU… AKP’DE ZARRAP TELAŞI…

4 Aralık 2017 / Pazartesi 07:24

TÜFENKÇİ: AKILLI OLUP BU İŞİ, ZARRAF’A KEŞKE BIRAKMASAYDIK!


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Reza Zarrab davasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


 Tüfenkci, “Yapılan iş gayri resmi değil. Altın ihraç ettiğini ifade ediyor. Altın ticareti 2014’e kadar yasak değildi” dedi. 

ABD’deki davaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci;
“AKILLI OLUP SARRAF’A BIRAKMASAYDIK…”

“Amerika’da tutukluyken, 2 ay önce şirketlerinde hisse devri yapmak için bakanlığımıza dilekçeyle başvurdu. ‘Aman izin vermeyin, burada bir oyun var’ dedim. Dilekçeleri duruyor. Amerika bunu götürürken belki güvenceler verdi. Buradaki mal varlıklarını devredip, kurtulacaktı. Akıllı olup Sarraf’a bu işi bırakmasaydık, daha iyi olurdu.” dedi. 
“YASAK DEĞİLDİ”

Zarrab’ın ambargoyu delme yöntemlerinden birinin de gıda ticareti yaptığı görüntüsü uyandırmak olduğu hatırlatılan Tüfenkci, “Yapılan iş gayri resmi değil. Altın ihraç ettiğini ifade ediyor. Dubai’de o altının dolara çevrilip İran’ın borçlarının ödendiğini söylüyor. Altın ticareti 2014’e kadar yasak değildi.” dedi.
“YAPTIĞIMIZ İŞ HUKUKA UYGUN”

Tüfenkci, “Uluslararası hukuka uygun yaptığımız iş. Araştırılması gereken, Dubai’den yaptını söylediği hayali gıda ihracatı konusu olabilir. Türkiye’nin Dubai’deki işleme müdahale etme yetkisi yok. Amerikalıların kucağına gitti diye böyle bir ifade vermiş olabilir, gerçekten yapmış da olabilir.”

Kaynak: Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER