Politika
07 Eylül 2017 ( 1522 görüntülenme )

BANKALAR KARI AÇIKLADI... ERDOĞAN ŞAŞKIN, HALK ŞOKTA!..

Bankaların 7 aylık kârı açıklandı


Bankacılık sektörünün Ocak-Temmuz net kârı yüzde 27,5 artışla 29,05 milyar TL oldu. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl bankaların yüzde 40 kâr artışı sağladığını söylemiş ve durumu 'felaket' olarak tanımlamıştı.

"İLK YEDİ AYDA 29.05 MİLYAR LİRA NET KAR"

Bankacılık sektörünün net kârı Ocak-Temmuz döneminde net faiz ve komisyon gelirlerinin desteğiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27.5 artışla 29.05 milyar lira oldu.

"HALK BORÇLANIYOR, BANKA KAZANIYOR"

Sektörün kredileri de yaklaşık yüzde 23 artarak 1.94 trilyon liraya yükseldi.

Bankacılık sektörünün Temmuz’da sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 16.95 olurken, takipteki krediler rasyosu da yüzde 3.1 oldu.

"ERDOĞAN FELAKET DEDİ, FELAKET AÇIĞA ÇIKTI"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağustos ayında, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda işadamları ve sivil toplum kuruşlarının temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda bankaların kâr artışları ile ilgili yaptığı konuşmasında, 

“BİR SORUN VAR"

“Türkiye yüzde 2,9 büyürken bankalar bakın bu çok önemli yüzde 40 civarında kar artışı elde etmişse burada bir sorun var demektir".

"BU BİR FELAKET"

"Hale bak. Üstelik bu yıl bankaların kar oranlarını neredeyse ikiye katladıkları görülüyor. Bu bir felaket. Bu para bunların cebinden çıkmıyor kendi öz sermayeleri değil. Biz kimseden zararına bir iş yapmasını istemiyoruz. Ancak bankalardan kredi şartlarını ve faiz oranlarını makul seviyelerde tutarak ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamalarını beklemekte hakkımızdır diye düşünüyorum." demişti.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ