Politika
16 Mart 2017 ( 2464 görüntülenme )

BARZANİ'DEN KRİTİK HAMLE!..

KERKÜK'TE BARZANİ FLAMASI


Irak Parlamentosu üyesi bir grup Türkmen parlamenter ,Kerkük’teki devlet kurumlarında Irak Bayrağı’nın yanında Kürdistan Bayrağı’nın da göndere çekilmesine tepki gösterdi.

Basın toplantısı Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Irak Parlamentosu Kerkük Parlamenteri Erşed Salihi, Kürdistan bayrağının Kerkük’teki devlet dairelerinde göndere çekilmesini kabul etmediklerini ve bunun için Irak Başbakanı Haydar Abadi’den tepki göstermesini beklediklerini ifade etti.

Salihi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in "beklenmedik bir şekilde" Kerkük’teki devlet dairelerine Kürdistan bayrağının göndere çekilmesinin istendiğini savunarak, “Irak Anayasası Kürdistan Bölgesi’nin 3 şehrini resmi olarak belirlemiş, bu yüzden defakto bir çalışmayı kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

ITC Başkanı Salihi, “Dün anayasanın koruyucusu olan Irak Cumhurbaşkanı’nı ziyaret ettik ve açık bir şekilde kendilerine Kerkük ve Tuzhurmatu’da meydana gelen anayasa ve yasa ihlalini aktardık” dedi.

Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı Ammar Hekim’le de konuştuklarını ve onlardan da tepki göstermelerini beklediklerini söyleyen Salihi, "Biz Kerkük’teki halklar arasında anlaşmazlık ve çatışma yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

Aynı basın toplantısında Kerkük Parlamenteri ve eski İl Meclisi Başkanı Hasan Turan, “Kerkük’te yaşananlar anayasa ihlalidir ancak ne yazık ki hükümet buna karşı suskunluğunu koruyor” diye konuştu.

Turan, “Yaşanan bu ihlallere karşı Irak Başbakanı’nın ciddi adımlar atması ve tepki göstermesi gerekiyor. Siyaset ve güvenlik durumu bunu kabul etmiyor. Hatırlatmamız gerekir ki Kerkük’ün yüzde 40’ı halen IŞİD’in elinde” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Irak/Rudaw

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ