SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / BAŞBAKAN AÇIKLADI… ENFLASYON VURDU!..

BAŞBAKAN AÇIKLADI… ENFLASYON VURDU!..

5 Aralık 2017 / Salı 07:21

“Yıldırım: Kasım ayı enflasyon oranı beklediğimizden biraz yüksek geldi”

Başbakan Yıldırım, Esenboğa Havalimanı’nda, resmi ziyarette bulunacağı Güney Kore’ye hareketi öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım, “Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Beklentilerin üzerinde bir artış oldu. Bu artışın önlenmesi için ne gibi önlemler alınacak?” sorusu üzerine, şu görüşlerini paylaştı:

“BİRAZ YÜKSEK”

“Beklediğimizden biraz yüksek geldi. Yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda yukarı doğru bir kıpırdanma var. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz. Aralık ayındaki oranın bundan daha düşük olacağını öngörüyoruz. 2018’de fevkalade bir durum olmazsa bu oran daha da düşecek.”

“ÇOK BÜYÜDÜĞÜMÜZ İÇİN YÜKSEK”
” İki tane temel sebep ön plana çıkıyor burada. Bir tanesi yüksek büyüme olduğu zaman enflasyonun biraz yukarı seviyede olması mümkün. Yüksek büyümeyi hedef aldığınız zaman enflasyon yukarı doğru hareketleniyor.”
“GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDEKİ KUR HAREKETLERİ”
” İkincisi, son birkaç ayda küresel finans piyasalarında yaşanan, özellikle de gelişmekte olan ülkeleri yakından etkileyen kur hareketleri ve buradaki dalgalanmalar da kısmen enflasyon oranına etki ediyor. “
“ÖNÜMÜZDEKİ SENE DÜŞECEK”
“Bütün bunları dikkate aldığımızda önümüzdeki sene hedefimiz enflasyonu olabildiğince, mümkünse tek haneli bir orana düşürmek yönünde olacaktır. Bu yönde de bazı önemli kararlar almış olacağız. Bunların çalışmaları devam ediyor.”
Kaynak: Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER