Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

BAŞKENT'TE ALARM!..

ASKİ: "HİÇ YAĞMUR YAĞMAZSA ELİMİZDE BİR YILLIK SU VAR"

Megakent İstanbul’daki 3 barajda toplam doluluk oranı yüzde 100’lere ulaşırken, yarısı bile dolu olmayan barajlar yüzünden Ankara’ya Kızılırmak’tan su takviyesi yapılacak.

DOLULUK ORANI %30

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Başkent'in içme suyu ihtiyacını karşılayan barajlardaki doluluk oranının yüzde 30'u geçtiğini bildirdi.

"BARAJLARDAKİ SUYUN TAMAMI KULLANILACAK"

Ankara'nın içme suyu ihtiyacının temin edildiği Çamlıdere, Eğrekkaya, Kurtboğazı, Kavşakkaya, Akyar, Çubuk ve Elmadağ Kargalı barajlarının toplam kapasitesinin 1 milyar 586 bin 513 bin metreküp olduğunu ifade eden Genel Müdür Kınacı, barajlarda 466 milyon 798 bin metreküp suyun bulunduğunu, bunun ise 400 milyon metreküplük kısmının kullanılabileceğini söyledi.

"YILIN İLK ÜÇ AYINDA 231 MİLYON METREKÜP SU GELDİ"

Bu yılın ilk üç ayında barajlara 231 milyon metreküp su geldiği bilgisini veren Kınacı, geçen yıl aynı dönemde gelen su miktarına ilişkin bilgileri de paylaştı. Kınacı;

"İNŞALLAH DAHA ÇOK YAĞMUR YAĞAR"

“Barajlarımıza 2017 yılının ilk üç ayında toplamda 98 milyon, tüm yıl içinde ise 383 milyon metreküp su gelmiş. Oysa bu yılın başından itibaren ilk üç ayda eriyen karlar ve yağan yağmurlar sayesinde barajlarımıza 231 milyon metreküp su geldi. İnşallah bahar aylarıyla birlikte Ankara'mıza daha çok yağmur yağar da barajlarımızın su rezervi yükselir” dedi.

Barajlardan gelen suyun İvedik, Pursaklar ve Çubuk içme suyunu arıtma tesislerinde arıttıktan sonra şehir şebeke suyuna verildiğini kaydeden Kınacı;

"GÜNLÜK 1 MİLYON 100 BİN METREKÜP SU TÜKETİLİYOR"

 “Başkent'in tükettiği içme ve kullanma su miktarı günlük ortalama 1 milyon 100 bin metreküp civarındadır. Kızılırmak'tan aldığımız suyun dışında toplamda 7 barajımızda bulunan 400 milyon metreküplük su rezerviyle hiç yağmur yağmasa bile Başkentimizin 1 yıllık suyu bulunuyor” diye konuştu. 

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ