SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / BBC YAZDI… S 400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİ…

BBC YAZDI… S 400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİ…

29 Aralık 2017 / Cuma 08:23
NATO UYELERI

Ayrıca, NATO sistemleriyle ilgili bazı teknik detayların Rusya'nın; Rusya'nın savunma sistemiyle ilgili bazı bilgilerin de NATO'nun eline geçmesinden endişe ediliyor.

Yapılan itirazın ikinci nedenini ise siyasi gerekçeler oluşturuyor. Bu alımın tamamlanması halinde bunun Türkiye'nin NATO ile ilişkilerini yeniden tanımlamak adına attığı bir adım olarak yorumlanabileceği de belirtiliyor.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan Ağustos ayında yapılan açıklamada, bu anlaşmadan "endişe duyulduğu" ve NATO müttefiklerinin ittifakı daha ileriye götürecek şeylere yatırım yapmasının beklendiği ifade edilmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

6 soruda Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 füze savunma sistemi
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Rusya’dan S-400 füze savunma sisteminin tedariki ile ilgili varılan anlaşmanın ayrıntılarını açıkladı. Biri opsiyonlu iki adet S-400 sisteminin satın alınması öngörülüyor. İlk sistemin 2020’nin birinci çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor. 
Açıklamada, sistemin kontrolünün tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olacağı da ifade edildi. Anlaşmanın toplam maliyeti 2,5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.
Sistemin teslimi halinde, Türkiye, S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak.
ABD, daha önce bu anlaşmadan endişe duyduğunu açıklamıştı.

S-400 füze savunma sistemi hakkında merak edilenleri derledik:

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER