Güvenlik

BBG.. ‘Paylaşımlara Dikkat’

Rehberdeki bir kişi ihbar etti, WhatsApp durumunda ‘Soylu’ya hakaret’ cezası çıktı.İstanbul Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanan ilginç olay, geçen şubat ayında yaşandı.

A..T.. İsimli bir şahıs, popüler iletişim uygulaması WhatsApp uygulamasının durum kısmında geçen 20 Şubat’ta bir görsel paylaştı. Adı geçen kişi, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı bir konuşmada ifade ettiği “Bize yaptıran Allah’tır!” sözünün altına “İ.i hırsızsa Selo güzel cevap veriyor. Gideceksiniz hırsızlar çetesi az kaldı” diye yazdı ve paylaştı.

İHBAR ETTİLER

Esnaflık yapan Abdurrahman T.’nin (51) telefon rehberine kayıtlı bir kişi de bu paylaşımı gördü. Kimliği açıklanmayan kişi, ilgili paylaşıma ilişkin ihbarda bulundu. İhbar başvurusunda, mesajın ekran görüntüsü de iletildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

‘AMACIM HAKARET ETMEK DEĞİLDİ’

Yürütülen soruşturmada, paylaşımın yapıldığı GSM numarasının Abdurrahman T.’ye ait olduğu belirlendi. T. İfadesinde “0532 762 XX XX numaralı cep telefonu hattı bana aittir. Hakaret içerdiği iddia edilen paylaşımlardaki görüntüler benim şahsı cep telefonumdan bulunan fotoğraflardır. Bir sohbet ortamında iken bu video ve fotoğraflar üzerine tartışmakta iken o arkadaşları kızdırmak amacıyla fotoğrafların üzerine yorum yazdım ancak paylaşmadım” dedi. T.. amacının dönemin bakanına hakaret olmadığını söyledi.

9 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Abdurrahman T. hakkında. “Sesli veya yazılı bir görüntü ile hakaret” suçlaması ile dava açıldı. Süleyman Soylu’nun da ‘suçtan zarar gören’ olarak yer aldığı dosyada karar çıktı. Mahkeme, T.’ye. ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıl hapis cezası verdi. Cezada indirime giden mahkeme T.’ye 9 ay hapis cezası verdi.

MAHKEME: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE GİRMEZ

Mahkemenin gerekçeli kararında Soylu’nun bakan olarak görev yaptığı ve onur ve şerefinin rencide edildiği savunuldu. Kararda, anılan paylaşımın da ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceği öne sürüldü.

Kaynak: Halk Tv

Başa dön tuşu