Dünya
05 Şubat 2015 ( 2363 görüntülenme )

Biz de Çanakkale'deyiz

Çanakkale zaferinin 100’üncü yıldönümünde anmaların yapılacağı Gelibolu Yarımadası’nın Valilik kararıyla halka yasaklanmasına kitle örgütü temsilcilerinin ardından sanatçılardan da sert tepki geldi. Tiyatro Oyuncusu Orhan Aydın, “Nazım oyuncuları olarak 18 Mart’ta Çanakkale’de yasak kararını yere çalacağız” dedi.
 Ayşen Gruda (Oyuncu): Tarihimizi unutturamazlar. Bütün dünya tarihine mâl olmuş bir tarihi zaferi kutlamayı kimse engelleyemez. Cumhuriyet bayramını, 23 Nisan’ı yasaklayamadıkları gibi bunu da yasaklayamayacaklar. Bu karar abesle iştigaldir.

‘ÇANAKKALE ZAFERİ TÜRK HALKININDIR’
Tarık Akan (Oyuncu): Dünyada bundan daha saçma, daha absürd karar görülmemiştir. Benim dedem, annemin babası Çanakkale Savaşı’nda yaralanmış, omzundan giren kurşun öbür taraftan çıkmış bir askerdi. Sonra Kurtuluş Savaşı’nda savaştı. Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır Çanakkale 1915. Bu nasıl olur? Akıl mantık almıyor. Bunların saçmalıklarından bıktım artık.
Orhan Aydın (Tiyatro oyuncusu): Bu kararı anlamak mümkün değil. Cumhuriyetin kurumlarını işgal eden akıl, uluslararası boyutta yapılacak anmaya Türk milletinin katılmasını engelleyerek gerçek yüzünü ortaya çıkarmış durumda. 18 Mart’ta Gelibolu’nun, bir kanaatin dayatmasıyla yasaklanmasının geçerlilik kazanacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar.

Biz Nazım oyuncuları olarak 18 Mart’ta Barış Derneği’nin yapacağı etkinlikler kapsamında orada olacağız. “Barış, barış, barış” adıyla Neruda’dan Aragon’a, Nazım’dan Ataol Behramoğlu’na barış şiirleri okuyacağız. Yurtiçi ve yurtdışından konuklarımızla, ulusal alanda yasak kararını yere çalacağız. Görülüyor ki bu ne bir ilktir, ne de son olacak. Ülkenin değerlerine sahip çıkmayanlar, dayatmaların karşısına dikilmeyenler kaybedecekler.
Aydın Ilgaz (Yazar): Kahramanlık zaferi olan Çanakkale Savaşı, kazananların, Türk halkının kendisinindir. Ne gerekçeyle, hangi hakla böyle bir karar alınıyor? Gelen ziyaretçilere yer olmadığı gerekçesiyle dedelerinin zafer kazandığı alanın halka yasaklanması bana ters geldi. Bu kararın altında başka düşünceler yatıyor. Tarihin en mutlu günü, özgürlük savaşının zafere dönüştüğü yerde kapalı salon gibi tören yapılması kafalarının çaplarının daraldığını gösteriyor.
Çanakkale Valiliği tarafından yayınlanan genelgede, 18 Mart’ta Mehmetçik Abidesi’nin bulunduğu bölge, 24 Nisan’da Gelibolu Yarımadası’nın tamamı, 25 Nisan’da da tören yapılacak alanların halka yasak olacağı kaydedilmiş, gerekçe olarak ziyaretçi yoğunluğu gösterilmişti. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ