SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / BM Toplantısında YENİ KRİZ!

BM Toplantısında YENİ KRİZ!

19 Kasım 2017 / Pazar 08:03

Almanya’nın Bonn kentinde bu yıl 23’üncüsü düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP23) Türkiye’nin gündeme getirdiği talepler kabul edilmedi.


 Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı toplantıda,  Ankara’nın taleplerini içeren 3 maddelik taslak kabul edilmeyince Türk heyeti rest çekerek geri döndü.

TÜRK HEYET REST ÇEKTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki;

“BİRİNCİ KAVGA PARA MESELESİ”
“2 ana konu var. Birincisi 100 milyar dolarlık Yeşil İklim Fonu adı verilen pasta söz konusu. Kim para verecek, kim alacak? Mesele bu. Şimdiki durumda para verecek ülke konumundayız. Biz de diyoruz ki ‘Gelişmekte olan ülke olduğumuz için para alması gereken ülkeyiz’, birinci kavgayı bunun için veriyoruz. “
“İKİNCİ KAVGA KARBON EMİSYON AZALTIMI”

“İkinci kavga da dünyanın yalnızca 0.7’sini kirlettiğimiz halde bizden mutlak karbon emisyonu azaltımı isteniyor. Köprü, termik santral gibi çok sayıda yatırımın önünü iklimi kirletme bahanesiyle kesecekler. Diyoruz ki ‘Taleplerimiz yerine gelmediği sürece Paris Anlaşması’na taraf olmayacağız’, bunu Meclis’e getirmeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

“YANLIŞ 1992’DE YAPILMIŞ”

Gazete Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre; Bakan Özhaseki, sorunun temelinin 1992 yılında imzalanan BM İklim Konferansı Taraflar Sözleşmesi’ne dayandığını belirterek, o dönem yapılan hatanın faturasının bugün ödendiğini söyledi. 

Türkiye’nin sorunun çözümü için üst düzeyde diplomasi trafiği başlatacağını belirten Özhaseki;

‘2020’YE KADAR SÜRE VAR”
“Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında Çin, Hindistan, Güney Kore, Brezilya gibi ülkelerin de bulunduğu ülkelerin liderleriyle temaslarda bulunacak ve haklılığımızı anlatacak. 2020’ye kadar süremiz var. Haklılığımızı anlatamazsak geri adım atmayacağız. “

Kaynak: yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER