SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Bu Belirtiler Omurga Tümörünün Habercisi Olabilir…

Bu Belirtiler Omurga Tümörünün Habercisi Olabilir…

13 Ocak 2018 / Cumartesi 05:29

Boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan, içerisinde omuriliği barındıran ve sinir sistemimizin en önemli yapılarından biri olan omurganın karşılaştığı sağlık sıkıntılarından biri de omurga tümörüdür. Bu tümörler, omurgayı oluşturan kemiklerde, sinirlerde veya yumuşak dokularda meydana gelerek hastayı ciddi sonuçlara yöneltebilmektedir.

BELİRTİLERİ

Omurga tümörlerinde en sık rastlanan belirtisi tümörün bulunduğu bölge ve çevresinde meydana gelerek aşağı ve yukarı yönlerde yayılım gösteren şiddetli ağrılar olduğunu söyleyen Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Suat Canbay,

-“Özellikle geceleri rastlanan veya şiddetlenen sırt ağrıları, omurga tümörlerinin önemli bir belirtisi olmakta ve bu ağrıların üzerine düşülmesi gerekiyor.

-Tümörlerin büyüklük ve şiddetine göre kol, bacak ve göğüs bölgesinde uyuşmalar gözlenebilirken, bu bölgede oluşan kuvvet kaybı ve işlevsizlik gibi bulgular da omurga tümörünün işaretçisi olabilir.

-Boyun bölgesi başta olmak üzere omurganın parçalarında meydana gelen ve istirahat durumunda geçmek bilmeyen baskı hisleri de, omurga tümörü ihtimalini kuvvetlendiren belirtiler arasında yer alır.

-Reflekslerde gerileme, bölgesel hissizlikler ve bu nedenlerle yatağa bağlı hissetme durumu, uzmanların aklına omurga tümörü ihtimalini getirmektedir.”

TANISI

Tanı koymanın ilk adımı hastanın şikayetlerini dinlemek, dikkatli ve ayrıntılı muayene etmektir. Daha sonra basit radyolojik tetkiklerden ileri radyolojik tetkiklere kadar birçok yöntem kullanılır. En son gerekirse biyopsi yapılır;

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tedavi yöntemleri ise tümörün şiddeti ve büyüklüğüne göre cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapi şeklinde olmaktadır. Çoğu zaman bu tedavi şekilleri kombine edilir. Bazen de RFablasyon, vertebroplasti, kifoplasti gibi minimal invaziv yöntemler kullanılmaktadır.

Doç. Dr. Suat Canbay, “Türüne, bölgesine ve seviyesine göre kimi zaman sinsice ilerleyerek erken tanı seçeneğini alaşağı eden omurga tümörleri, hassasiyetle takip edilmesi gereken bir sorundur. Tümör geçmişi bulunan hastalar başta olmak üzere, yukarıda sıralanan belirtilere sahip olan veya belirtilere gerek kalmaksızın omurga sağlığına önem atfeden herkesin, omurga tümörü riskini her zaman için göz önünde bulundurması ve düzenli uzman kontrolünden geçmesi gerekmektedir.”

Kaynak: ajanslar

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER