Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2421 görüntülenme )

Bu Haber 7'den 77'ye Hepimizi İlgilendiriyor!

Bu doktorların çağrısına kulak veriniz, sağlığınız için...
  ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI
 
Kanser hastalığında erken teşhis hayat kurtarıyor.
 
1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle vatandaşlara çağrı yapan aile hekimleri, fiziksel, sosyal ve maddi  anlamda ciddi zararlar veren kanser hastalığına karşı mücadelede erken teşhis konusunda farkındalık yaratmak istiyorlar.
 
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Genel Sekreteri Uzman Dr. Erkut Coşkun konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.
 
 
"ÖLÜMLERİN YÜZDE 20′DEN FAZLASI KANSERDEN"
 
Kanser, Türkiye’de ve dünyada, nedeni belirlenen ölümler arasında, kardiyovasküler hastalıklardan hemen sonra tespit edilen ölüm sebebidir. 2000’li yılların başlarında kanserden ölümler, tüm ölümler içinde yaklaşık %12’lik bir alan oluştururken, 2010 yılına geldiğimizde bu oran %20′lerin üzerine çıkmıştır.
 
 2030 yılında yaklaşık 22 milyon yeni kanser hastası olacağı öngörülmektedir. Yaş ile kansere yakalanma riski artmakla birlikte, son yıllarda genç nüfusta da bu oranın giderek arttığı görülmektedir.
 
Artık biliyoruz ki, kanser konusunda en önemli strateji “korunma ve erken teşhis”. Korunma deyince, kansere yol açan faktörler bir bütün halinde ele alınmalıdır; tarım sektöründen teknolojik ürünlerin üretimine kadar birçok sektörde düzenlemeye gidilmesi ve tedbirler alınması gerekmektedir. Bilindiği üzere kanserin sebepleri arasında % 90 oranda yukarıda belirttiğimiz sektörlerin de neden olduğu çevresel faktörler yer alır. Geri kalan kısmında genetik faktörler söz konusudur; ancak burada bile çevresel faktörlerin oluşturduğu genetik hasarları göz ardı etmemek gerekir.
 
"2014′TE KANSER TARAMASI REKORU KIRILDI"
 
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı kanserden korunma ve erken teşhis alanında henüz istenilen ve hedeflenen düzeyde olmasa da önemli bir yol kat etmiştir. Başkanlığın kanser önleme ve tarama raporuna göre, 2014 yılında, birinci basamak olarak tanımlanan, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), ülke çapında, 350 bin kadına meme kanseri; 500 bin kadına rahim ağzı kanseri ve 800 bin kadın ile erkeğe kolorektal kanser taraması yapılarak bir rekor kırılmıştır. Buradaki en büyük pay, raporda da belirtildiği üzere aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına aittir.
 
"2014 RAPORUNUN SONUÇLARI"
 
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı’nın 2014 Yılı Kanser Önleme ve Tarama Raporu:
Birinci basamak tarama hizmetleriyle,
 
Meme kanseri taramasında, 231 kadınımıza, büyük çoğunluğu erken evrede olmak üzere meme kanseri;
 
Rahim ağzı kanseri taramasında, 3669 kadınımıza rahim ağzı kanseri öncülü olan lezyon, 112 kadınımıza ise büyük çoğunluğu erken evrede rahim ağzı kanseri;
 
Kolorektal kanser taramasında, yine büyük çoğunluğu erken evrede olmak üzere 234 vatandaşımıza kanser teşhisi konmuştur.
 
"ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR"
 
Vatandaşlarımız, aile hekimlerine başvurarak, kanser taraması yaptırabileceklerini unutmamalıdır. Kanserle mücadelenin tek taraflı yani sadece sağlık çalışanları üzerinden yürütülemeyeceği bir gerçektir. Sağlık çalışanları, bu mücadelenin aslında son ayağıdır.
 
Tüm sağlık çalışanları, her zamanki gibi, toplum ve halk sağlığı için var güçleriyle görev yapmaktadır. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak tek isteğimiz, kanserle mücadelemizde angaryalarla ayağımıza çelme takılmamasıdır. Halkımızın koruyucu sağlık hizmetlerinden mahrum kalmaması için, aile hekimliği sisteminin dünya standartlarında uygulanması ve özlük haklarının gerektiği haliyle düzenlenmesi sağlanarak, hizmet alanın da hizmet verenin de memnun olacağı bir yapı oluşturulmasıdır(Sözcü).

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ