Sağlık
08 Aralık 2016 ( 2475 görüntülenme )

Bu Hastalık Dünyanın Yarısını Tehdit Ediyor!

Şişkinlik, bulantı ve gaz sorunlarınız varsa dikkatli olun!

Uzmanlar uyarıyor: Bu bakteri sindirim sistemini olumsuz etkilerken nadiren de olsa kansere yol açabiliyor.

Dünyanın yarısını tehdit eden Helikobakter enfeksiyonu, gastrit, ülser, sindirim güçlüğü gibi tedavisi uzun süren rahatsızlıklara sebep oluyor.

Peki bu bakteri nelerden bulaşıyor?

Yapılan araştırmaya göre dünya nüfusunun yarısından fazlasında helikobakter pilori bulunduğunu belirten uzmanlar, bu enfeksiyonun gelişmekte olan ülkelerde ise daha sık görüldüğünü söyledi. Helikobakter pilorinin yayılması çok kolay bir bakteri olduğunu belirten Özel Hayat Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Celalettin Çetin, “Helikobakter pilori, genellikle midede bulunan ve orada kronik iltihaba (inflamasyon) sebebiyet veren bir bakterinin adıdır. Mide ve on iki parmak bağırsağı iç yüzündeki koruyucu mukus tabaka içine yerleşip hem mide asidinin artmasına, hem de salgıladığı maddelerle mide iç yüzeyini döşeyen mukoza tabakasının zarar görmesine sebep olur” dedi.

Helikobakter pilori ile enfekte olan insanların yüzde 80'den fazlasında da herhangi bir şikayet olmadığına dikkat çeken Dr. Celalettin Çetin, şöyle devam etti:

“Helikobakter enfeksiyonunda şişkinlik, çok az yemekle doyma hissi, iştahsızlık, üst karın bölgesinde ağrı hissi, bulantı gibi şikayetlerden bir veya birkaçı görülebilir. Helikobakter enfeksiyonu, başta gastrit, peptik ülser, sindirim güçlüğü (dispepsi) olmak üzere tedavisiz geçen, uzun zaman sonra nadiren de olsa mide lenfoması ve kanserine yol açabilmektedir.”

Dr. Celalettin Çetin, temizlenmemiş yiyecekler, kirli su içilmesi, tükürük, kusmuk ve dışkı ile doğrudan temas kurulması halinde helikobakter pilorinin bulaştığının düşünüldüğünü, ancak tam olarak nasıl bulaştığının bilinmediğini söyledi. Çeşitli testlerle teşhis koyulabileceğini söyleyen Dr. Çetin, “Tedavinin temelini, mide asit salgısını baskılayan bir ilaç ve en az iki çeşit antibiyotiğin birlikte 7 veya 14 gün süreyle kullanılması oluşturur. Bakteri antibiyotiklere hassastır, pH aralığı 6-8 arasında olduğundan, tedavi sırasında mide asit salgısının baskılanması gerekir. Tedavi uygulanan hastaların yaklaşık yarısında ilaçlara bağlı yan etkiler görülmektedir. Ancak yan etkiler genellikle hafiftir. Helikobakterin yok edilemediği durumlarda hastalarda değişik tedavi kürleri uygulanmalıdır” diye konuştu.(sözcü)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ