11 izlenme 19 Eylül 2021
Erdal Sarızeybek: “AFRİN HAREKATINDA BÜYÜK RİSK VAR”

Erdal Sarızeybek face book sayfasından yaptığı canlı yayında hükümeti “Afrin harekatının siyasi hedefleri konusunda dikkat çekici uyarıda bulundu.

“Afrin’de yeni yönetim kurulursa Suriye Devleti bunu tanımayacak ve işgal olarak niteleyecek” diyen Sarızeybek, Suriye devleti ile işbirliğine gidilmesini istedi.

Sarızeybek’in dikkat çekici uyarısından başlıklar şöyle:

“AFRİN’DE YENİ YÖNETİMİ KİM FİNANSE EDECEK”


“Eğer ki Türkiye Afrin’de Suriye merkez yönetim teşkilatını yok sayıp kendi başına yeni bir yönetim kurarsa Suriye devleti bunu tanımayacak ve Suriye hazinesinden bu bölgeye para göndermeyecektir. Bu durumda yeni yönetimi kim finanse edecektir.”

“AFRİN’DE YENİ YÖNETİMİ SURİYE TANIMAYACAKTIR”

“Eğer ki Türkiye, Suriye ile işbirliği yapmadan kendi başına yönetim kurarsa ve durum ayrılıkçı unsurları tetikleyecek, Suriye’de Esad karşıtı muhalefet güçlenecektir. Bu da ileride Suriye’nin önce özerk ardından bağımsız yönetimlerle parçalanmasına giden süreci de tetiklemiş olacaktır.”

“SURİYE’NİN PARÇALANMASI TÜRKİYE’YE TEHDİTTTİR”

“Suriye ister özerk ister bağımsız yapılarla bölündüğü takdirde bu durum Türkiye’nin aleyhine gelişecektir. Bu yapılar Türkiye’deki ayrlıkçı terörü de tetikleyecektir. Bu nedenle Suriye devletine karşı değil, Suriye devletiyle yan yana aynı amaçla işbirliği yapılmalıdır.”

“OLAYLARIN ARKASINDA İSRAİL VAR”

“Suriye’nin parçalanmasını isteyen İsrail’dir. Parçalanırsa eğer kopan parçalardan İsrail yanlısı yönetimler işbaşına getirilecektir. Aynı zamanda İsrail İranSuriye bağını kesmiş olacak, Hizbullah’ı yalnızlaştıracak ve ardından İran’ı hedef alacaktır. Her halukarda Türkiye Suiye karşıtı muhalif unsurlarla işbirliği yapmamalı, aksine Suriye merkez hükümetiyle işbirliğine gitmelidir."

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ