SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / ÇAY TİRYAKİLERİNİN DİKKATİNE…

ÇAY TİRYAKİLERİNİN DİKKATİNE…

3 Aralık 2017 / Pazar 07:25
UNESCO verilerine göre, süt verme dönemindeki Türk kadınlarının yüzde 73’nde demir eksikliği olduğunu belirten Doç. Dr. Üstündağ sözlerini şöyle sürdürdü:

'YEŞİL ÇAYI TERCİH EDİN'

"Gebe kadınlarımızın yüzde 65’nin, hatta ilköğretim çağındaki çocuklarımızın yüzde 30’nun demirlerinin eksik olduğunu görüyoruz. Bir de onun yanına koyu ve sık çay eklenirse kansızlığın gelişmesi kolaylaşır. Biz daha çok yeşil çayı tercih edersek, çok sıcak içmeyip De daha ılık çayı, açık olarak ve mümkünse limonla beraber içersek, sağlık açısından çok daha iyi yararlanabiliriz."

Kaynak: DHA

Demli ve sıcak çaya dikkatDemli ve sıcak çaya dikkat Doç. Dr. Sedat Üstündağ, milli içecek haline gelen çayın kanser riskini azaltmasına karşın, sıcak içildiğinde mide hasarına ve kansızlığa neden olabileceğini söyledi.Koyu çayların demiri bağlayarak kansızlık yarattığını kaydeden Doç. Dr. Üstündağ;“KOYU ÇAYI ÇOK İÇMEYİN” “Sıcak çayın içerisinde demiri bağlayan bir takım maddeler var. Koyu çay çok içilirse, mide ve bağırsak sistemindeki demiri bağlar. Dolayısıyla anemi dediğimiz kansızlık hastalığının gelişmesini kolaylaştırır” dedi.

Doç. Dr. Üstündağ, böbrek hastalarının her geçen gün arttığını belirterek, öğrencilere fazla tuz kullanmamalarını öğütledi.

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER