Siyaset

CHP.. ‘Toplantıdan Ne Çıktı’

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ikisinden de yenilgiyle çıkan CHP’de genel merkez ile muhalifler arasındaki ayrışma, hafta sonu art arda yapılan iki toplantıda iyice gün yüzüne çıktı.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan siyaset bilimci Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, toplantıları, “Parti Meclisi üyeleriyle en son Kılıçdaroğlu tarafından atanan MYK üyeleri arasında tam bir görüş birliği olmadığını gördük. Değişim taraftarlarının da parti içinde yeterince güçlü olmadığını ve bu görevden alınan il ve ilçe başkanlarının göreve iadelerinin gerçekleşmediğini de gördük” sözleriyle yorumladı. Açıklama şöyle;

‘DEĞİŞİM ŞART’
“Toplumdaki muhalif seçmende yabancılaşma ve moral kaybı var. Muhalefetin seçmen nezdindeki inandırıcılığının büyük ölçüde kaybolduğunu söyleyebiliriz. Değişimin kendisi neredeyse bir mecburiyet halini almıştır diyebilirim ama burada değişimin içeriğine dair, değişim talep eden kesimlerin de yeni bir hikaye yazması gerekiyor.”

‘PARTİNİN ÜYE YAPISI ZAYIF’
“CHP’nin üye oranlarıyla partinin aldığı oy oranlarını karşılaştırdığımız, Türkiye genelinde karşılaştırdığımız bir çalışmada elde ettiğimiz bulgulara göre, partinin üye yapısının nispeten zayıf olduğu il, ilçe ve bölgelerde partinin oy oranlarının da nispeten düşük olduğunu gördük. Partinin buradaki geniş toplum kesimleriyle güven ilişkisini yeniden inşa etmesi gerekiyor.”

‘CHP DEĞİŞİME ÖNCÜ OLMALI’
“Değişime öncülük yapan liderlerin kendi aralarında yapacakları görüşmeler tabii olacaktır. Ama benim kanaatimce hem üye hem delege hem de seçmen bazında katılımcılığı öne alan ve şeffaf yürütülen süreçlerle yeni bir hikâye yazmayı becerebilirlerse, bu değişimle ilgili talepler de CHP’yi belli bir yöne getirebilir.

‘KURULTAY KARARI ÖNEMLİ’
“Bu süreçte bizi nelerin beklediğini doğrusu şu anda tam olarak kestirmek zor. Ama büyük ihtimalle kurultayda delegelerin alacağı kararlar Genel Başkan’ın devam edip etmeyeceği yönünde belirleyici olacak gibi görünüyor.”

HAZIRLIKLAR BAŞLADI
Öte yanda CHP’de mahalle delege seçimleri devam ediyor. Partide, 5 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında ilçe kongreleri, 16 Eylül – 15 Ekim arasında ise il kongrelerinin yapılması bekleniyor. İl kongrelerinin bitiminin ardından Parti Meclisi’nin kararına bağlı olarak Büyük Kurultay yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu