Ekonomi
18 Ekim 2017 ( 8581 görüntülenme )

ÇIĞLIK ÜSTÜNE ÇIĞLIK!.. BARZANİ ÇÖKTÜ!..

IKBY: Bağdat’ın yaptırımları ekonomimizi vurdu 


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamentosunda Finans ve Ekonomi Komitesi Başkanı İzzet Sabir İsmail, Irak merkez hükümetinin uyguladığı yaptırımların bölgenin ekonomisini vurduğunu belirterek benzin ve uçak bileti fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

"FİYATLAR YÜKSELİYOR"

İsmail, “Daha önce tüccarlarımız dolarları komşu ülkelerde veya mal ile hizmetleri aldıkları ülkelerde bozdurabiliyordu. Şimdi gereken mal ve materyalleri almak için gereken parayı bozduramıyorlar. Bu da fiyatları etkiliyor. Fiyatların yükselmesi de vatandaşların yaşamını etkiliyor” dedi.

"KARA BORSAYA DÜŞTÜK"

Yaptırımlar yüzünden tüm finansal işlemleri şimdi sadece Irak Merkez Bankası üzerinden yapabildiklerini belirten IKBY’li vekil, “İkinci yol kara piyasa. Bu daha ucuz ama çok daha tehlikeli. Kara piyasa büyüyor” diye anlattı.

"PETROL İHRACATI DURDU"

Yaptırımlar yüzünden bölge için hayati önem taşıyan petrol ticaretinin de durduğunu aktaran İsmail, “Petrolümüzü İran ve diğer ülkelere ihraç ediyorduk. Şimdi bu ihracat durdu. Ayrıca benzin ithalatı da durdu, bu da benzin fiyatlarını etkiliyor” ifadelerini kullandı.
Image result for BARZANİ VE ERBİL
Ayrıca Bağdat’ın talebi üzerine komşu ülkelerin hava sahalarını IKBY uçaklarına kapatmasının da ekonomiyi vurduğu ve yurt dışına giden vatandaşları daha fazla harcama yapmaya zorladığını dile getiren Kürt politikacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İKİ KAT PAHALI"

 “Süleymaniye’den diğer ülkelere doğrudan seferler vardı. Şimdi yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlar Bağdat’a gitmek zorunda. Bu da seyahat maliyetini iki kat pahalı yapıyor”.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ